Postanowienie - Interpretacja - PM/436-8/06

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.04.2006, sygn. PM/436-8/06, Drugi Urząd Skarbowy w Toruniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 20.03.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zwrotu podatku VAT osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, w części dotyczącej pytania zawartego w punkcie 2 Pani wniosku

p o s t a n a w i a

uznać jako prawidłowe stanowisko Pani przedstawione w powyższym zakresie.

Uzasadnienie

W dniu 20.03.2006r. wpłynął Pani wniosek w sprawie udzielenia przez tutejszy Organ interpretacji przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 2005r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468).

W przedmiotowym wniosku informuje Pani, iż w 2005r. nabyła nowe mieszkanie, na które posiada następujące dowody: umowę kupna - sprzedaży z developerem z dnia 31.05.2005r., protokół zdawczo - odbiorczy lokalu z dnia 07.07.2005r., akt notarialny dotyczący przeniesienia własności lokalu- podpisany w dniu 17.10.2005r. oraz zawiadomienie o wpisie do księgi wieczystej z 16.12.2005r. Mieszkanie zostało odebrane w stanie surowym, niewykończonym. W związku z powyższym poniosła Pani wydatki związane z remontem lokalu w celu przystosowania go do zamieszkania. Wydatki te potwierdzone są fakturami VAT. Ponadto, w celu sfinansowania własnych potrzeb mieszkaniowych skorzystała Pani z kredytu hipotetycznego, udzielonego przez bank komercyjny.

Pytanie Pani brzmi:

" Czy przy skorzystaniu z prawa do ulgi remontowo - modernizacyjnej nie tracę prawa do zwrotu poniesionych wydatków na materiały budowlane?"

Pani zdaniem fakt skorzystania z ulgi remontowo - budowlanej nie pozbawia prawa do złożenia wniosku i ubiegania się o zwrot wydatków na materiały budowlane.

Odnosząc się do przedstawionego przez Panią stanu faktycznego oraz stanowiska, tutejszy Organ stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. 177 z 2005r., poz. 1468) osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z :

  • budową budynku mieszkalnego,
  • nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach,
  • remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Zwrot części wydatków przysługuje w przypadku spełnienia następujących warunków:

  1. wydatki poniesione zostały na zakup materiałów budowlanych w okresie od 1 maja 2004r. do dnia 31 grudnia 2007r., które do dnia 30 kwietnia 2004r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004r. są opodatkowane 22% podatkiem VAT; wykaz materiałów budowlanych, których zakup uprawnia do otrzymania zwrotu zawarty został w obwieszczeniu Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 30 grudnia 2005r. (Dz. Urz. M. T. i B. Nr 1 z 2006r., poz. 1),
  2. poniesione wydatki udokumentowane zostały fakturami VAT wystawionymi od 1 maja 2004r. do 31 grudnia 2007r.,
  3. osoba fizyczna ubiegająca się o zwrot lub jej małżonek nie dokonywali zakupu materiałów budowlanych w związku z inwestycjami wymienionymi w przytoczonym wyżej przepisie art. 3 ust. 1 ustawy, jako podatnicy podatku od towaru i usług, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem,
  4. posiadanie prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, a w przypadku wydatków poniesionych na remont budynku lub lokalu mieszkalnego - tytułu prawnego do budynku lub lokalu mieszkalnego,
  5. posiadanie pozwolenia na budowę w przypadku inwestycji wymagającej takiego pozwolenia,
  6. złożenie wniosku o zwrot w terminie przewidzianym w ustawie.

Ustawodawca określił, iż w okresie obowiązywania ustawy kwota zwrotu VAT jest limitowana. Wysokość przysługującego zwrotu oraz wysokość przysługującego limitu uzależniona jest od tego czy inwestycja, w związku z którą poniesiono wydatki na zakup materiałów budowlanych wymagała pozwolenia, oraz czy z tytułu poniesienia wydatków na zakup tych samych materiałów budowlanych, korzystano w latach 2004-2005 z ulg mieszkaniowych, na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem należy stwierdzić, iż stanowisko Pani w tej sprawie jest prawidłowe, natomiast interpretacja w zakresie dotyczącym pozostałych dwóch pytań zostanie udzielona w odrębnym piśmie.

W związku z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej ustalono, że na dzień złożenia zapytania nie został złożony wniosek o zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią w rozpatrywanym wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych we wniosku zdarzeń.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Pani, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej, Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia.

Drugi Urząd Skarbowy w Toruniu