Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 86 ust.... - Interpretacja - US.IX/443-18/HM/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.05.2006, sygn. US.IX/443-18/HM/06, Urząd Skarbowy w Przemyślu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 86 ust. 1, art. 90 ust. 1, ust. 2 ustawy z dna 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dnia 07.03.2006 r. znak FK.III.0715-13/06 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 10.03.2006 r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek Podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika. We wniosku Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny.Podatnik świadczy m.in. opodatkowane i zwolnione usługi najmu pomieszczeń oraz refakturuje odsprzedaż usług takich jak energia elektryczna, usługi telekomunikacyjne, co, woda, ścieki. Refakturowanie zakupu usług za media odbywa się zgodnie z zapisami ustalonymi w umowach zawartych z poszczególnymi najemcami o treści "z tytułu najmu najemca zobowiązuje się do ponoszenia opłat za media i usługi w wysokości odpowiadającej procentowemu udziałowi powierzchni użytkowanej przez najemcę".Korzystając z prawa jakie daje art.90 ustawy o VAT, Podatnik odlicza podatek VAT naliczany przy zakupie usług, stosując zasadę odliczenia w części, która jest związana ze sprzedażą opodatkowaną (w poszczególnych fakturach zakupu wyodrębnia tylko kwoty podatku związane ze sprzedażą opodatkowaną w wysokości określonej zgodnie z zapisami w zawartych umowach). Pytanie Wnioskodawcy sprowadza się, do obowiązku stosowania art. 90 ust. 2 ustawy VAT. Wnioskodawca, stosując w przedmiotowej sprawie art. 90 ust. 1 ustawy o VAT uważa swoje stanowisko za właściwe. Zdaniem Podatnika art. 90 ust. 2 ustawy mówiący o proporcjonalnym odliczaniu podatku naliczonego w przypadku braku możliwości wyodrębnienia całości lub części kwot nie powinien go dotyczyć.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu potwierdza prawidłowośćstanowiska przedstawionego przez Stronę. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem przepisów niemających znaczenia w niniejszej sprawie.Przepis ten określa, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi jedynie w takim zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który związany jest z transakcjami opodatkowanymi podatnika. W myśl art. 90 ust. 1 ww. ustawy w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10 (art. 90 ust. 2).Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż Podatnik w momencie dokonywania zakupów towarów i usług jest w stanie wyodrębnić kwoty podatku naliczonego zgodnie z zasadami określonymi w art. 90 ust. 1 ustawy o VAT i określić ich związek z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.W świetle powyższego, zdaniem tut. organu podatkowego, przedstawiony w piśmie sposób odliczania podatku naliczonego należy uznać za prawidłowy.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu prawnego na dzień złożenia wniosku oraz odnosi się do przedstawionego przez Wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Urząd Skarbowy w Przemyślu