W odpowiedzi na pismo z dnia 30 grudnia 2004r. stanowiące zapytanie w przedmiocie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży gruntu, Naczeln... - Interpretacja - I USB III/436/232/04/kk

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.01.2005, sygn. I USB III/436/232/04/kk, Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dnia 30 grudnia 2004r. stanowiące zapytanie w przedmiocie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży gruntu, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź Bałuty działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Podatnikami - zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy - są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Natomiast działalność gospodarcza obejmuje - w myśl ust. 2 ww. art. 15 ustawy - wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Ustawodawca - w myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy - zwolnił od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

W świetle ww. przepisu, zwolniona od podatku VAT jest dostawa terenów niezabudowanych, przy czym nie mogą być to tereny budowlane ani przeznaczone pod zabudowę. Istotnym kryterium jest w tym przypadku przeznaczenie terenu (określenie np. w planach zagospodarowania terenu) a nie wyłącznie jego klasyfikacja w dniu sprzedaży.

W ww. piśmie wystąpiła Pani z zapytaniem, czy od sprzedaży niezabudowanych działek położonych w Łodzi przy ul. ..., będąc współwłaścicielem gruntu, nie stanowiącego majątku firmy prowadzonej przez Panią jako osobę fizyczną należy naliczyć podatek od towarów i usług.

W świetle ww. przepisów należy stwierdzić, że za działalność gospodarczą uznaje się także czynność wykonywaną jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania jej w sposób częstotliwy. Określenie częstotliwy funkcjonuje w języku polskim jako wielokrotny.

Zatem dla celów podatku od towarów i usług aby czynność nie została uznana za działalność gospodarczą to należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik nie miał zamiaru wykonywać jej wielokrotnie, a sprzedawany towar nie został nabyty w celu jego sprzedaży.

Zdaniem tut. Organu mimo, że przedmiotowa sprzedaż jest dokonywana przez osoby fizyczne i przedmiot transakcji stanowi majątek osobisty nie związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, to jeżeli realizowana jest w warunkach wskazujących na zamiar wykonywania jej w sposób częstotliwy, a więc mający znamiona działalności gospodarczej a towar - grunty - nabyte zostały celem ich odsprzedaży, to sprzedaż przedmiotowych gruntów (działek) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli są to tereny budowlane albo przeznaczone pod zabudowę.

Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty