POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-200/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.11.2005, sygn. PP/443-200/05, Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 14.11.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest Pan wspólnikiem spółki jawnej i posiadaczem 50% jej udziałów. Zamierza Pan dokonać sprzedaży udziałów na rzecz osoby trzeciej.

Zapytanie Podatnika: czy sprzedaż udziałów w spółce jawnej, będącej podatnikiem podatku od towarów i usług, podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Własne stanowisko Podatnika:

Transakcja sprzedaży udziałów nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ocena prawna stanowiska pytającego.

Jak wynika z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
2) eksport towarów,
3) import towarów,
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Określenie pojęć: towar, dostawa towarów, świadczenie usług zostało zawarte w art. 2, 7, 8 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług.

W rozumieniu tych przepisów zbycie udziałów w spółce nie stanowi ani dostawy towarów ani też świadczenia usług, jest zatem czynnością nie podlegającą przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalnością gospodarczą, o której mowa w ust. 2 powołanego przepisu, jest wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Biorąc pod uwagę powyższy przepis należy stwierdzić, iż sprzedaż udziałów nie stanowi działalności gospodarczej, która pozwalałaby na uznanie udziałowca za podatnika.

Podobną wykładnię art. 4 VI Dyrektywy VAT, będącego odpowiednikiem art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług, zastosował Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Trybunał wypowiadał się również w odniesieniu do posiadania udziałów i innych papierów wartościowych, uznając, że nie jest to działalność gospodarcza, która pozwalałaby na uznanie udziałowca (czy też posiadacza papierów wartościowych) za podatnika.

W świetle powyższego należy uznać, że sprzedaż udziałów i innych papierów wartościowych nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W oparciu o powyższe unormowania uważa się stanowisko Podatnika za prawidłowe i zauważa się jak niżej:

Zbycie udziałów w spółce jawnej jest czynnością nie podlegającą przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze