Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikowi podatku od towarów i usł... - Interpretacja - PP/443-74/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.11.2005, sygn. PP/443-74/05, Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikowi podatku od towarów i usług (VAT) przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Co do zasady kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług - art. 86 ust. 2 wymienionej ustawy. Z powyższych przepisów nie wynika, że jeżeli podatnik utraci - na skutek kradzieży - towary, których sprzedaż podlega opodatkowaniu, to utraci również prawo do odliczenia VAT naliczonego przy ich zakupie.
Ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje metodę bieżącego odliczenia podatku naliczonego. Podatnik jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu bieżącym, w związku z otrzymaniem faktury lub dokumentu celnego, bez konieczności oczekiwania na moment dokonania przez niego sprzedaży towarów lub świadczenia usług, dla których poczynił konieczne zakupy.
Jeżeli podatnik kupił towary w związku z prowadzoną działalnością handlową, to fakt iż później niektóre towary skradziono i towar ów nie został ostatecznie wykorzystany zgodnie z celem, nie ma wpływu na zmianę prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem tych towarów. Dodać należy, że dla celów dowodowych fakt wystąpienia powyższego zdarzenia losowego (kradzież) winien być przez podatnika należycie udokumentowany. Zdarzenie niezawinionej utraty towaru w wyniku kradzieży nie jest uzależnione od podatnika. Zatem w tym przypadku nie zachodzi konieczność weryfikacji uprzedniego odliczenia podatku VAT naliczonego.
W związku z powyższym stanowisko Podatnika dotyczące braku obowiązku dokonywania korekty podatku VAT naliczonego odliczonego przy nabyciu towarów, które następnie zostały skradzione jest prawidłowe.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej