Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka sprzedała prawa wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej położonej w W. przy ... - Interpretacja - 1471/NUR1/443-133/05/MS

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.05.2005, sygn. 1471/NUR1/443-133/05/MS, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka sprzedała prawa wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej położonej w W. przy ul. K., o powierzchni 39.398 m. kw. oraz sprzedała trzy budynki usytuowane na tym gruncie. Zdaniem Spółki budynki stanowią odrębne nieruchomości, są one pod względem prawnym nierozerwalnie związane z prawem użytkowania wieczystego i nie mogą zostać zbyte odrębnie od tego prawa. Przedmiotem działalności Spółki jest m.in. zagospodarowanie i sprzedaż nieruchomości, kupno i sprzedaż nieruchomości, wynajem i zarządzanie nieruchomościami na własny rachunek.

Zdaniem Spółki nie wystąpiła sprzedaż przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego, a tym samym prawidłowe będzie wystawienie przez Spółkę faktury VAT wraz z należnym podatkiem z tytułu sprzedaży nieruchomości.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535), podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 2 pkt. 6 cytowanej ustawy przez towar rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 w/w ustawy przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

W myśl ust.1 art. 7 cytowanej ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Jednocześnie należy zauważyć, że w myśl art. 8 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Zgodnie z art. 552 kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Na tle przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego stwierdzić należy, iż przedmiotem zbycia nie będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55#185; kodeksu cywilnego, gdyż Strona sprzedaje jedynie prawo własności nieruchomości, nie wyzbywając się innych praw związanych ze spółką.

Reasumując Spółka sprzedając prawo własności budynków wraz z użytkowaniem wieczystym nie dokonała zbycia przedsiębiorstwa ani zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans, a więc sprzedaż o której mowa we wniosku podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie