POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-66-2/AZ/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.12.2005, sygn. PP/443-66-2/AZ/05, Drugi Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa ( t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 19 września 2005r. (doręczonego dnia 20 września 2005r.), uzupełnionego pismem z dnia 26 października 2005r. (doręczonym dnia 28 października 2005r.) o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie P......................... Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu

stwierdza, że

stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a wskazanej na wstępie ustawy stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Składając wniosek, podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie. Interpretacja zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Pismem z dnia 19 września 2005r. (doręczonym dnia 20 września 2005r.), uzupełnionym pismem z dnia 26 października 2005r. (doręczonym dnia 28 października 2005r.) P....................................... zwrócił się z pytaniem czy jako osoba fizyczna świadcząca usługi obsługi technicznej i gospodarczej biura na podstawie umowy zlecenia zawartej dnia 1 maja 2005r. stanie się podatnikiem podatku od towarów i usług, jeżeli równocześnie prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, która to spółka jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Podatnik wskazał, że umowa zlecenia określa, iż wskazane czynności wykonywane są w siedzibie zleceniodawcy i za pomocą jego narzędzi. Określone zostało również wynagrodzenie za wykonanie czynności w wysokości 100,00 zł brutto.

P ....................... uważa, że jako osoba fizyczna, świadcząca usługi na podstawie umowy zlecenia, pomimo tego, że równocześnie jest wspólnikiem spółki cywilnej, która to spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT, z tytułu wykonywania czynności objętych umową zlecenia - jeżeli ich wartość nie przekroczy łącznie w roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro lub jej proporcji w określonych przypadkach - jest zwolniony z podatku od towarów i usług.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W myśl natomiast art. 15 ust. 3 pkt. 3 ustawy - w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 maja 2004r. do 31 maja 2005r. - za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, nie uznaje się m.in. czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Z dniem 1 czerwca 2005r. na podstawie ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 14, poz. 113) treść art.15 ust. 3 pkt 3 została zmieniona. Stosownie do obecnego zapisu art. 15 ust. 3 pkt 3 za wykonywaną samodzielne działalność gospodarczą nie uznaje się m.in. czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Jak wynika z powyższego nowelizacją ustawy doprecyzowano, że jednym z warunków wyłączających wskazane czynności z zakresu opodatkowania podatkiem VAT jest odpowiedzialność zlecającego wykonanie czynności za ich wykonanie wobec osób trzecich. Zmiana ta miała jednak charakter wyłącznie doprecyzowujący brzmienie art.15 ust.3 pkt 3 ustawy, co oznacza, że od dnia 1 czerwca 2005r. nie zmieniły się kryteria, pod kątem których należy dokonywać oceny zawartych umów.

Świadczenie usług na podstawie umowy zlecenia nie będzie zatem uznawane za samodzielnie wykonywaną działalność gospodarczą w sytuacji gdy przychody uzyskane w związku z ich wykonaniem mieścić się będą w grupie przychodów określonych w art.13 pkt 2 - 9 (do 31 maja 2005r. w art.13 pkt 2 - 8) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a dodatkowo umowa ta kreować będzie stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności, co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Biorąc pod uwagę powyższe tut. organ stoi na stanowisku, że czynności obsługi technicznej i gospodarczej biura wykonywane przez P.............................. na podstawie umowy zlecenia określającej jedynie warunki ich wykonywania i wynagrodzenie zleceniobiorcy, nie wskazującej natomiast zasad odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich - zarówno w okresie od 1 maja 2004r. do 31 maja 2005r., jak i obowiązującego od dnia 1 czerwca 2005r. art.15 ust. 3 pkt 3 - uznać należy za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą. Wykonywane przez P................................. czynności nie podlegały bowiem wyłączeniu z zakresu przedmiotowego tej normy, a to z tej przyczyny, że nie został spełniony warunek dotyczący odpowiedzialności zlecającego wykonanie czynności wobec osób trzecich. Czynności obsługi technicznej i gospodarczej biura nie korzystają również ze zwolnienia przedmiotowego, gdyż nie zostały wymienione w załączniku nr 4 do ustawy oraz w przepisach wykonawczych do ustawy. Jednakże z uwagi na nieprzekroczenie w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży równowartości kwoty 10.000 euro (w 2005r. proporcji kwoty 43.800 zł.) P........................ uprawniony jest do korzystania ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług, który to przepis stanowi, że podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 lub w ust. 8.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu podziela zatem stanowisko P............................., że jako osoba fizyczna świadcząca usługi na podstawie umowy zlecenia, z uwagi na nieprzekroczenie wartości sprzedaży opodatkowanej w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, która to okoliczność powodowałaby utratę prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego może ze zwolnienia tego korzystać. Bez znaczenia dla opisanego stanu faktycznego pozostaje fakt, że jest on wspólnikiem spółki cywilnej, ponieważ z punktu widzenia przepisów ustawy o podatku od towarów i usług spółka cywilna jest odrębnym od P........................... podmiotem prawa podatkowego.

W podsumowaniu tut. organ uprzejmie informuje, że powyższa interpretacja udzielana jest jedynie w opisanym przez podatnika stanie faktycznym, w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.

Na postanowienie niniejsze przysługuje zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Drugi Urząd Skarbowy w Opolu