Zgodnie z przepisem zawartym w art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535) w stosunku d... - Interpretacja - US40/VAT/I/103/2005/D.Sz.

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.01.2005, sygn. US40/VAT/I/103/2005/D.Sz., Urząd Skarbowy Warszawa-Wola

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z przepisem zawartym w art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535) w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje , podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Natomiast zgodnie z przepisem zawartym w art. 90 ust. 2 w/w ustawy jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot , o których mowa w ust. 1 , podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom , w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Ponadto zgodnie z przepisem zawartym w art. 90 ust. 3 w/w ustawy proporcję, o której mowa w ust. 2 , ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Następnie zgodnie z przepisem zawartym w art. 90 ust. 6 w/w ustawy do obrotu, o którym mowa w ust. 3 , nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy w poz. 3 , w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie.

Z pisma wynika, że podatnik posiada akcje firmy Y o wartości w cenie zakupu 5 milionów , które nabył poza obrotem giełdowym i chce 50 % tych akcji sprzedać za 2.505.000,00 zł.
Powyższą czynność podatnik zaklasyfikował jako usługi pośrednictwa finansowego, które korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie w/w ustawy o podatku od towarów i usług .Czynność tę jak wynika z pisma podatnik udokumentuje fakturą VAT na wartość 2.505.000,00 zł ze stawką "zw".
Następnie z pisma wynika , że powyższa czynność występuje w firmie sporadycznie w związku z czym podatnik zwraca się z zapytaniem , czy w przedmiotowej sprawie może mieć zastosowanie przepis zawarty w art. 90 ust. 6 w/w ustawy, bowiem w/w usługi finansowe wymienione zostały w załączniku nr 4 do ustawy w poz. 3

W świetle cytowanego wyżej przepisu art. 90 ust. 6 w/w ustawy należy uznać, iż w sytuacji opisanej przez podatnika w piśmie , podatnik do obrotu, o którym mowa w cytowanym wyżej przepisie art.90 ust. 3 nie wlicza obrotu uzyskanego z tytułu świadczenia sporadycznie w/w usług .

Urząd Skarbowy Warszawa-Wola