Stan faktyczny w sprawie: - Interpretacja - PI/005-119/05/CIP/01

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 11.01.2005, sygn. PI/005-119/05/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny w sprawie:

Podatnik posiada samochód który w myśl przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie jest samochodem ciężarowym. W wyniku kolizji drogowej samochód uległ uszkodzeniu, naprawa została potwierdzona fakturą VAT, a ubezpieczyciel zwrócił koszty naprawy w wartości netto określonej w fakturze.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. eksport towarów,
  3. import towarów,
  4. wewnątrzwpólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez dostawę towarów na podstawie art. 7 ust. 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast przez świadczenie usług stosownie do treści art. 8 ust. 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Z uwagi na to, że otrzymanie odszkodowania nie stanowi ani dostawy towarów ani świadczenia usług, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W art. 29 ust. 1 w/w ustawy wskazano, iż podstawą opodatkowania jest obrót zaś obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Wobec powyższego podatnik nie wlicza otrzymanego odszkodowania do obrotu, a co za tym idzie nie wykazuje w deklaracji VAT-7.

W art. 90 ust. 3 ustawy, wskazano że proporcję o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Jak wskazano wyżej otrzymane odszkodowanie nie stanowi obrotu w rozumieniu art. 29 ust. 1 w/w/ ustawy, zatem nie jest uwzględniane przy ustaleniu proporcji, o której mowa w art. 90 ust 3.

Stosownie do treści art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

W art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie stanowią kosztu uzyskania przychodów straty powstałe w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz koszty ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym autocasco.

Zatem, jeżeli zakupy towarów i usług związane z powypadkową naprawą samochodu, nie stanowią kosztu uzyskania przychodu z powodu braku polisy autocasco, to w świetle art. 88 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy, podatek naliczony związany z naprawą szkody nie podlega odliczeniu. Natomiast jeśli podatnik posiada ubezpieczenie dobrowolne autocasco ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury dokumentującej naprawę szkody (pod warunkiem związania dokonanych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną).

Izba Skarbowa w Gdańsku