POSTANOWIENIE - Interpretacja - USPPIII/440/P-I/9/05

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.02.2005, sygn. USPPIII/440/P-I/9/05, Urząd Skarbowy w Chorzowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( j.t. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chorzowie stwierdza, że stanowisko sp. z o.o. X przedstawione we wniosku z dnia 20.01.2005r., który wpłynął w dniu 26.01.2005r. uzupełnione pismem z 01.02.2005r. o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwolnienia z podatku VAT sprzedaży budynku wraz z gruntem nabytych w 1995r jako zorganizowana część przedsiębiorstwa - zwolniona przy kupnie z podatku VAT, po dokonanych ulepszeniach przekraczających 30 % wartości początkowej jest

p r a w i d ł o w e

UZASADNIENIE

W dniu 26.01.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chorzowie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Podatnik w złożonym wniosku zapytuje czy sprzedaż budynku wraz z gruntem nabytych w 1995r jako zorganizowana część przedsiębiorstwa - zwolniona przy kupnie z podatku VAT, po dokonanych ulepszeniach przekraczających 30 % wartości początkowej jest zwolniona z podatku VAT.

Ustosunkowując się do przedstawionego zapytania stwierdzić należy, że zgodnie z art.43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się z podatku od towarów i usług dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10 , pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.Zwolnienia o którym mowa powyżej nie stosuje się do dostawy towarów jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:

    1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
    2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Z powyższych przepisów wynika, że norma art. 43 ust. 6 nie znajduje zastosowania gdy podatnik poniesie - dające mu prawo do odliczenia- wydatki na ulepszenie obiektu przekraczające 30 % jego wartości początkowej, jeżeli obiekt ten użytkował w okresie dłuższym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanej. Sprzedaż takiego obiektu będzie zatem zwolniona od podatku VAT. W oparciu o powyższe należy stwierdzić, że sprzedaż nabytego w 1995r. budynku będzie zwolniona z podatku VAT jak również zwolnieniu podlegać będzie grunt trwale związany z budynkiem jako nie wyodrębniona część podstawy opodatkowania ( art. 29 ust. 5 ustawy )

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach ( adres do korespondencji : Izba Skarbowa Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej - 43-300 Bielsko Biała ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.

Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Do wiadomości:

    1. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach ul. Damrota 25 40-022 Katowice
    2.Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej ul. Paderewskiego 32b40-282 Katowice
    3. Ośrodek Zamiejscowy w Częstochowie ul. Jagiellońska 1 42-200 Częstochowa
    4.a/a
Urząd Skarbowy w Chorzowie