Mając powyższy stan faktyczny na uwadze, Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki stwierdza, co następuje:Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 ... - Interpretacja - PP 443/1/228/230/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.11.2005, sygn. PP 443/1/228/230/05, Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Mając powyższy stan faktyczny na uwadze, Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki stwierdza, co następuje:
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 2 cyt. ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub innych usługodawców, w tym również podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, jak również działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas gdy czynność została wykonana jednorazowo, w kolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.
Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów ub dóbr materialnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Z kolei w art. 15 ust. 3 pkt 3 cyt. ustawy określono czynności, których wykonywanie nie jest na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług uznawane za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 1 tej ustawy. I tak, za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2 - 9 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do:
-warunków wykonywania tych czynności,
- wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.
Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że zleceniodawca dla, którego wykona Pani umowę dotyczącą wdrożenia programu komputerowego będzie ponosił odpowiedzialność za wykonywanie tej umowy wobec osób trzecich. Niewątpliwie więc spełniony zostanie warunek wyłączający Panią jako zleceniobiorcę z grona podatników VAT prowadzących samodzielną działalność gospodarczą. Czynności świadczone przez Panią w ramach tak zawartej umowy będą miały charakter zbliżony do umowy o pracę z uwagi chociażby na ryzyko odpowiedzialności zleceniodawcy.

Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki