P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1471/NUR1/443-272/05/BM

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.08.2005, sygn. 1471/NUR1/443-272/05/BM, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku złożonego przez S. A. z dnia 18.05.2005r. (data wpływu 20.05.2005r.) w sprawie udzielenie informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

p o s t a n a w i a uznać stanowisko Strony za prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż spółka zawarła umowę dzierżawy na mocy której obciąża dzierżawcę czynszem z tytułu dzierżawy a także kosztami opłat z tytułu użytkowania wieczystego i innych opłat i podatków zawiązanych z przedmiotem dzierżawy, w tym kosztem podatku od nieruchomości i opłat za użytkowanie wieczyste.

Z tytułu świadczenia usług dzierżawy spółka wystawia fakturę VAT w której zarówno wysokość czynszu właściwego jak i pozostałych opłat, które obciążają dzierzawcę z tytułu ponoszonych przez spółkę kosztów, tj. podatku od nieruchomości oraz opłaty za użytkowanie wieczyste, jest powiększona o obowiązującą stawkę podatku od towarów i usług, tj. 22%.

Według Strony spółka jako podatnik VAT z tytułu świadczenia usług dzierżawy ma obowiązek przyjąć jako podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług obrót, o którym mowa w art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r.Na wysokość świadczenia należnego spółki z tytułu świadczenia usług dzierżawy składa się wysokość czynszu właściwego oraz wysokość zwracanych spółce kwot podatku od nieruchomości i opłat za za użytkowanie wieczyste pomniejszona o należny podatek VAT.W związku z powyższym słuszne jest działanie Spółki, która obciąża podatkiem kwotę czynszu właściwego jak i wysokość kwot podatku od nieruchomości i opłat za użytkowanie wieczyste, którymi jest obciążony dzierżawca.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemjącej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.Kwotę należną z tytułu sprzedaży stanowiącą podstawę opodatkowania, ustalają strony zawartej umowy.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż Spółka z tytułu zawartej umowy dzierżawy obciąża dzierżawcę czynszem, w którego skład wchodzą również koszty opłat z tytułu użytkowania wieczystego, inne opłaty oraz podatki związane z przedmiotem dzierżawy, w tym podatek od nieruchomości. W związku z tym wspomniane opłaty wraz z czynszem właściwym stanowią - zgodnie z art. 29 ust. 1 w/w ustawy- podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak na wstępie.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie