POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1411/PP/443-9/JC/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.09.2005, sygn. 1411/PP/443-9/JC/05, Urząd Skarbowy w Makowie Mazowieckim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1-4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. Nr 8, poz. 60 z 2005) w związku z otrzymanym wnioskiem z dnia 22.06.2005 ( data wpływu 24.06.2005 ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Makowie Mazowieckim

postanawia

uznać stanowisko podatnika za nieprawidłowe

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 22.06.2005 Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Makowie Mazowieckim z zapytaniem o stawkę podatku VAT na wykonane przez podatnika drewniane okna i drzwi i ich wmontowanie u klienta oraz za zakupione przez firmę podatnika okna i drzwi drewniane w innej firmie produkcyjnej i ich wmontowanie u klienta czyli wykonanie usługi.

Zgodnie z zaświadczeniem Zgodnie z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego- Rejestru Przedsiębiorców Podatnik jest producentem wyrobów stolarskich i ciesielskich dla budownictwa.

Klientami Podatnika są firmy, instytucje i klienci indywidualni. Często osoby prywatne dokonują zakupu stolarki wraz z usługą montażu.

Zdaniem podatnika usługa montażu okien i drzwi wyprodukowanych w firmie podatnika jak i zakupionych w innej firmie produkcyjnej wykonana u klienta indywidualnego w budownictwie mieszkaniowym objęta jest stawką VAT 7%, zaś ta sama usługa wykonana dla firm i instytucji objęta jest stawką 22%.

Niniejszym postanowieniem objęto stan faktyczny montażu okien i drzwi przez producenta tych towarów i stwierdza się, co następuje:

W związku ze zmianami do rozporządzenia z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisow ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zmianami), opublikowanymi w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28.01.2005 r. (Dz. U. Nr 17 poz. 150), od 15.02.2005 r. stawkę podatku VAT w wysokości 7% stosuje się do montażu okien i drzwi przez producenta tych towarów, dokonywanego w następujących obiektach:

- budynkach zbiorowego zamieszkania PKOB ex 1130, tj. domach opieki społecznej, internatach i bursach szkolnych, domach studenckich, domach dziecka, domach dla bezdomnych, budynkach mieszkalnych na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych,

- budownictwa mieszkaniowego, tj. budynkach mieszkalnych rodzinnych stałego zamieszkania, sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,(poz. 19 i 20 załącznika nr 1 do cytowanego wyżej rozporządzenia) ,

Jak z powyższego wynika zastosowanie preferencyjnej stawki 7% do montażu okien i drzwi przez producentów tych towarów uwarunkowane jest rodzajem obiektu, w którym następuje montaż, nie zależy natomiast od tego, czy nabywcą usługi jest osoba fizyczna, firma bądź instytucja. W tej sytuacji producent okien bądź drzwi nie wykazuje dostawy tych towarów nabywcy, lecz jedynie usługę montażu, w ramach której wykorzystane zostały materiały jego produkcji. Należy wówczas wystawić fakturę i w jednej pozycji wpisać pełną wartość, wynikającą ze sporządzonego kosztorysu całej usługi.

W związku z tym Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego podziela stanowisko Podatnika dotyczące stosowania stawki 7% na usługę montażu wyprodukowanych okien i drzwi u klienta indywidualnego w budownictwie mieszkaniowym, jednakże nie podziela stanowiska dot opodatkowania stawką 22 % usług montażu wyprodukowanych okien lub drzwi wykonanych dla firm i instytucji. W przypadku bowiem zamontowania przedmiotowych okien lub drzwi w budownictwie mieszkaniowym podatnik ma prawo do zastosowania preferencyjnej stawki 7%.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego urzędu w terminie 7 dni daty doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 i art. 236 § 2 ustawy-Ordynacja podatkowa)

Urząd Skarbowy w Makowie Mazowieckim