POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP-XII-4430/27/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.08.2005, sygn. PP-XII-4430/27/05, Urząd Skarbowy w Kluczborku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku po rozpatrzeniu zapytania zawartego w piśmie z dnia 14.07.2005r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) uznaje stanowisko przedstawione przez Jednostkę za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a § 1 i § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny sprawy:

Z treści złożonego w dniu 14.07.2005r. pisma wynika, że Urząd Miejski dokonuje dostawy używanych lokali, których dostawa zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) jest zwolniona od podatku VAT. wraz z budynkiem oddawany jest w użytkowanie wieczyste grunt.

Zapytanie wnioskodawcy:

Czy pierwsza opłata z tytułu użytkowania wieczystego gruntu wraz ze sprzedażą używanego lokalu korzysta ze zwolnienia z VAT?

Stanowisko wnioskodawcy:

W ocenie Urzędu Miejskiego w powyższej sprawie stosuje się art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, co powoduje, że wraz ze zwolnieniem od podatku lokalu zwolniona jest także pierwsza opłata za użytkowanie wieczyste gruntu.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Urząd Miejski dokonuje dostawy lokali wraz z oddaniem w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej. Dostawa części lokali korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) jako towar używany. Zgodnie z cytowanym przepisem zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Zwolnienie od podatku przy dostawie lokali (budynków, budowli lub ich części) ma miejsce wówczas, gdy zostaną spełnione warunki, o których mowa w art. 43 ust. 2 pkt 1 oraz ust. 6.

W myśl art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. w przypadku dostawy budynku lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, iż dostawa budynku lub budowli oraz dostawa nieruchomości gruntowej są opodatkowane taką samą stawką. Z kolei w § 8 ust. 1 pkt 12 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

W wyżej cytowanych przepisach jest mowa o dostawie budynków lub budowli oraz o dostawie (zbyciu) gruntów. Natomiast w rozpatrywanej sprawie mamy do czynienia z oddaniem w użytkowanie wieczyste gruntu, bowiem na podstawie art. 71 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000r. Nr 46, poz. 543 ze zm.) za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste pobiera się pierwszą opłatę oraz opłaty roczne. To oznacza, że gmina nie zbywa gruntów, ale oddaje je w użytkowanie wieczyste.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez dostawę towarów rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel. Oddanie nieruchomości gruntowej nie mieści się w zakresie definicji dostawy towarów, zawartej w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r., nie daje bowiem praw do rozporządzania gruntem jak właściciel, ani nie zostało wymienione pośród praw wskazanych w tym przepisie. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r., przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Ponieważ oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu, i nie jest dostawą towarów, uznać należy, że jest ono świadczeniem usług, w rozumieniu przepisu art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. Takie stanowisko zajął Minister Finansów w swojej interpretacji Nr PP1-811-1181/2004/EF/2699 z dnia 11 sierpnia 2004r.

Biorąc pod uwagę powyższe zarówno pierwsza opłata jak i opłaty roczne są zapłatą za świadczenie usług, a usługi te nie zostały wymienione w żadnym z przepisów ani załączników do ustawy o podatku od towarów i usług z obniżoną stawką podatku VAT, wobec tego są one opodatkowane zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54. poz. 535 ze zm. ) stawką podstawową, tj. 22%. Reasumując powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że pierwsza opłata z tytułu użytkowania wieczystego gruntu jest opodatkowana stawką podatku VAT w wysokości 22%.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 ze zm. ) służy zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia. Zażalenie na postanowienie organu podatkowego zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Urząd Skarbowy w Kluczborku