Pani E.M. jest podatnikiem podatku VAT z tytułu uzyskiwania przychodów z najmu. W 2003 r. została Pani powołana do Rady Nadzorczej spółki z ograniczo... - Interpretacja - PP/443-19/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.08.2005, sygn. PP/443-19/05, Urząd Skarbowy w Chodzieży

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pani E.M. jest podatnikiem podatku VAT z tytułu uzyskiwania przychodów z najmu. W 2003 r. została Pani powołana do Rady Nadzorczej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i w radzie tej zasiada Pani do chwili obecnej. Z tytułu uczestnictwa w Radzie Nadzorczej spółki z o.o. pytająca otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie oraz raz w roku premię powiązaną z wynikami finansowymi spółki.

Zdaniem podatnika, przychody z osobiście wykonywanej działalności z tytułu powołania do rady nadzorczej spółki z o.o. (art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) w świetle art. 15 ust.3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług są wyłączone z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 15 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust.3 pkt 3 w/w ustawy za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust.1, nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich. Przepis ten odwołuje się więc także do art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Warunkiem zastosowania wyłączenia, o którym mowa w art. 15 ust.3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług jest istnienie pomiędzy zlecającym wykonanie czynności a wykonującym zlecane czynności tego rodzaju więzów prawnych, które rzutują na warunki wykonywania czynności zleconych, wynagrodzenie oraz odpowiedzialności zlecającego wykonanie danych czynności.

Zgodnie z art. 215 Kodeksu spółek handlowych rada nadzorcza w spółce z o.o. składa się co najmniej z trzech powoływanych i odwoływanych uchwalą wspólników. Zatem członkostwo w organie kolegialnym, jakim jest rada nadzorcza z natury rzeczy nie może być uznane za samodzielnie wykonywaną działalność, również z uwagi na stosunek podporządkowania wobec organu powołującego i odwołującego, którym jest zwykle zgromadzenie wspólników. Rada nadzorcza jako organ spółki ma także wynikający z art. 219 ksh obowiązek składania zgromadzeniu wspólników corocznego pisemnego sprawozdania z wyników nadzoru nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności. Ponadto, wynagrodzenie za sprawowaną funkcję członka rady nadzorczej w spółce z o.o. ustalane jest zwykle w drodze uchwały wspólników o obsadzie personalnej stanowisk w radzie.

Należy również podkreślić, że w przypadku wykonywania funkcji członka rady nadzorczej brak elementu ryzyka ekonomicznego.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz brak elementu ryzyka ekonomicznego, które jest integralnie związane z każdą działalnością gospodarczą należy stwierdzić, że funkcje wykonywane przez członków rad nadzorczych nie stanowią przejawu działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle powyższych przepisów, wynagrodzenia i premie wypłacane Pani w związku z powołaniem na członka Rady Nadzorczej w spółce z o.o. są wyłączone z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Ponadto informuje się, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Chodzieży