Pytania podatnika:1.Jak rozumieć pojęcie: "użytkowników indywidualnych", a w konsekwencji czy małżonkowie będący stroną umowy o świadczenie usług na ... - Interpretacja - III MUS-WV/443/47/04/KC

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 02.09.2004, sygn. III MUS-WV/443/47/04/KC, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pytania podatnika:1.Jak rozumieć pojęcie: "użytkowników indywidualnych", a w konsekwencji czy małżonkowie będący stroną umowy o świadczenie usług na dostęp wdzwaniany i szerokopasmowy są "użytkownikami indywidualnymi"?2.Jak rozumieć pojęcie: "nieprowadzących działalności gospodarczej na dostęp szerokopasmowy", jak rozumieć "działalność gospodarczą na dostęp szerokopasmowy"? Czy dla stwierdzenia, że podmiot nie świadczy działalności gospodarczej na dostęp szerokopasmowy wystarczające będzie oświadczenie takiego podmiotu? Czy osoba fizyczna zawierająca umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych tylko na swoje imię i nazwisko bez podawania, że czyni to w ramach swojego przedsiębiorstwa, jest zawsze użytkownikiem indywidualnym nieprowadzącym działalności gospodarczej na dostęp do internetu korzystającym ze zwolnienia usług dostępu do internetu z podatku VAT?3.Czy z treści pkt. 14 załącznika nr 4 do ustawy wynika zwolnienie od podatku VAT usług na dostęp wdzwaniany i szerokopasmowy dla wszystkich abonentów nieprowadzących działalności gospodarczej na dostęp szerokopasmowy, oprócz tych, którzy mają podpisaną umowę na świadczenie usług, gdzie jako usługobiorcy ("współusługobiorcy") występują dwa lub więcej podmioty?

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu wyjaśnia:Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) od 1.05.2004 r. od podatku od towarów i usług zwolnione zostały usługi wymienione w załączniku nr 4 "wykaz usług zwolnionych od podatku" do ustawy. W załączniku tym, w poz. 14 jako zwolnione wymienione zostały "usługi na dostęp wdzwaniany i szerokopasmowy do internetu dla użytkowników indywidualnych nieprowadzących działalności gospodarczej na dostęp szerokopasmowy".

Analizując powyższy przepis w części dotyczącej zwolnienia od podatku od towarów i usług na dostęp wdzwaniany i szerokopasmowy do internetu dla użytkowników indywidualnych nieprowadzących działalności gospodarczej na dostęp szerokopasmowy, stwierdzić należy, że zwolnienie to zostało zawężone ze względu na rodzaj odbiorcy do użytkowników indywidualnych oraz ze względu na cechy odbiorcy do nieprowadzących działalności gospodarczej na dostęp szerokopasmowy. Z uwagi na brak definicji ww. pojęć w ustawie z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, rozumienie tej regulacji należy oprzeć na wykładni językowej. Ustawodawca ograniczył zwolnienie do użytkowników indywidualnych. Zgodnie z językowym znaczeniem tego zwrotu indywidualny to "właściwy tylko danej jednostce, odrębny", a użytkownik to "osoba lub instytucja użytkująca coś, korzystająca z czegoś" (vide "Słownik języka polskiego", PWN, Warszawa, 1981, t. I, s. 786, t. III, s. 645).
Tym samym indywidualny użytkownik to nie tylko osoba fizyczna. Użytkownikiem indywidualnym będzie zatem osoba fizyczna, prawna, a także jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Może to być każdy podmiot posiadający zdolność nabywania praw i zaciągania zobowiązań. Podmiot ten, aby mógł zostać uznany za użytkownika indywidualnego tej usługi musi z niej korzystać, czyli wykorzystywać ją wyłącznie na własne potrzeby. Ograniczenie zwolnienia dla użytkowników indywidualnych nieprowadzących działalności gospodarczej na dostęp szerokopasmowy należy rozumieć jako wyłączenie ze zwolnienia od podatku od towarów i usług podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie dostępu do internetu, przy czym tylko dostępu szerokopasmowego (np. usługi dla kawiarenek internetowych). Zwolnieniu podlegają wobec tego usługi na dostęp wdzwaniany i szerokopasmowy do internetu dla wszystkich użytkowników indywidualnych, tj. osób fizycznych, prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, które nabywają te usługi na własne potrzeby. Podmiot nabywający te usługi może prowadzić działalność gospodarczą, z wyłączeniem działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług dostępu szerokopasmowego do internetu.
Małżonkowie będący stroną umowy o świadczenie usług na dostęp wdzwaniany i szerokopasmowy są użytkownikami indywidualnymi jak również osoba fizyczna zawierająca umowę o świadczenie usług, podając tylko imię i nazwisko bez podawania, że czyni to w ramach swojego przedsiębiorstwa.

Przy zawieraniu umów na świadczenie usług z podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą, Podatnik może, oprócz oświadczenia, żądać odpisu KRS-u lub wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.W związku z tym należy stwierdzić, iż stanowisko spółki przedstawione w zapytaniu jest prawidłowe.Niniejsza odpowiedź została udzielona na podstawie obowiązujących przepisów prawa i przedstawionego stanu faktycznego.

Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu