Darowizna przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. - Interpretacja - ITPP2/443-1690/14/RS

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 24.02.2015, sygn. ITPP2/443-1690/14/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Darowizna przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 grudnia 2014 r. (data wpływu 11 grudnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania darowizny przedsiębiorstwa jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 grudnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania darowizny przedsiębiorstwa.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pani indywidualną działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych i dostarczania przesyłek kurierskich i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzi księgę przychodów i rozchodów a podatek dochodowy odprowadza na zasadach ogólnych wg skali podatkowej.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje środki trwałe, tj. samochody ciężarowe spełniające dodatkowe wymogi określone w art. 86a ust. 9 potwierdzone badaniem VAT-2. Wymienione samochody zostały nabyte w latach poprzednich, wprowadzone do ewidencji środków trwałych i obecnie są zamortyzowane w całości a także odliczyła Pani podatek naliczony od ich zakupu w 100%.

Do 31 lipca 2013 r. prowadziła Pani poza ww. usługami sklep spożywczy i z uwagi na jego likwidację w dalszym ciągu posiada niewielką ilość towarów handlowych (produkty o długich terminach przydatności do spożycia) na łączną kwotę 578,47 zł, od nabycia których również przysługiwało prawo do odliczenia VAT, z którego Pani skorzystała.

Planuje Pani zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej i nieodpłatne przekazanie prowadzonego przedsiębiorstwa mężowi. Pomiędzy małżonkami istnieje wspólność małżeńska ustawowa, zaś przedsiębiorstwo Pani zostało założone i prowadzone podczas trwania małżeństwa. W celu przekazania mężowi przedsiębiorstwa zostanie sporządzony spis składników materialnych i niematerialnych przedsiębiorstwa, w szczególności ruchomości, towarów handlowych, samochodów, praw najmu, wierzytelności, zobowiązań, tajemnic przedsiębiorstwa zgodnie z art. 551 Kodeksu cywilnego, stanowiących wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa jako zorganizowanego zespołu składników przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Mąż zarejestruje działalność gospodarczą w takim samym zakresie, wystąpi o rejestrację jako podatnik VAT czynny po czym dokona Pani darowizny prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa na jego rzecz, potwierdzając niniejszą czynność dla jej ważności formą pisemną z podpisami notarialnie poświadczonymi (art. 751 Kodeksu cywilnego). Mąż będzie podatnikiem VAT czynnym na dzień otrzymania przedsiębiorstwa i będzie prowadził działalność gospodarczą kontynuując zawarte przez Panią kontrakty. Następnie Pani poczyni kroki zmierzające do wykreślenia wpisu z ewidencji działalności gospodarczej i zaprzestanie jej prowadzenia.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy opisana w przedstawieniu zdarzenia przyszłego darowizna (nieodpłatne przekazanie) mężowi własnego przedsiębiorstwa nie będzie rodziła obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy, darowizna przedsiębiorstwa nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT na mocy art. 6 ustawy o ptu, który stanowi, że do transakcji zbycia przedsiębiorstwa nie stosuje się przepisów powołanej ustawy. Darowizna wypełnia całkowicie definicję zbycia, zaś prowadzone przez Panią przedsiębiorstwo stanowi zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych pozostających ze sobą we wzajemnych relacjach, wypełniający przesłanki art. 551 Kodeksu cywilnego i pozwalający na kontynuowanie działalności gospodarczej. W szczególności są to:

  • urządzenia, materiały, towary;
  • prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości;
  • należności,
  • zawarte kontrakty,
  • zobowiązania,
  • zezwolenia,
  • tajemnice przedsiębiorstwa oraz know-how,
  • dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Mąż Pani będzie zobowiązany w myśl art. 91 ust. 9 ustawy o VAT, do dokonywania ewentualnych korekt podatku naliczonego z uwagi na przejęcie na siebie Pani praw i obowiązków z tytułu prowadzenia przedsiębiorstwa.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 w myśl art. 7 ust.1 ww. ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii, o czym stanowi art. 2 pkt 6 ww. ustawy.

Stosownie do postanowień art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pojęcie transakcja zbycia należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu dostawa towarów w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. zbycie obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

Zgodnie z art. 551 Kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zatem składniki materialne i niematerialne, wchodzące w skład przedsiębiorstwa, powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, że można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Jeżeli warunki, o których mowa w art. 551 Kodeksu cywilnego, zostaną spełnione, to zbycie takiego przedsiębiorstwa do innego podmiotu, nie będzie podlegało przepisom ustawy.

Należy tu wskazać również art. 55&² Kodeksu cywilnego, w którym ustawodawca wprowadza zasadę, że czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Wobec powyższego, przedsiębiorstwem w rozumieniu Kodeksu cywilnego jest takie przedsiębiorstwo, które jest zorganizowane i wyposażone w składniki zapewniające realizowanie celów gospodarczych, jest samodzielnym podmiotem prawa funkcjonującym w obrocie gospodarczym.

O tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz treści powołanych przepisów prawa prowadzi do stwierdzenia, że skoro jak wynika z treści wniosku przedmiotem planowanej przez Panią darowizny będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, transakcja ta w świetle art. 6 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W związku z faktem, że Pani nie jest podmiotem zainteresowanym w rozumieniu ustawy Ordynacja podatkowa w zakresie praw i obowiązków związanych z ewentualnymi skutkami podatkowymi w podatku od towarów i usług dla męża, jako podmiotu obdarowanego, niniejsza interpretacja nie zawiera oceny stanowiska w zakresie obowiązku dokonywania przez niego ewentualnych korekt podatku naliczonego z uwagi na przejęcie przedsiębiorstwa.

Jednocześnie podkreślić należy, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Stanowisko

prawidłowe

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy