Na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm./, Naczelnik Urzędu Skarbowego w N... - Interpretacja - PP/443-15/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.08.2004, sygn. PP/443-15/04, Urząd Skarbowy w Namysłowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm./, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie udziela następującej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawach przedstawionych w piśmie z dnia 23 lipca 2004 r , dotyczących sprzedaży działek budowlanych oraz dzierżawy prywatnego lokalu z przeznaczeniem na sklep osobie trzeciej.

Podatnik od dnia 1 marca 1999 r. jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Natomiast jak wynika z ww pisma, podatnik niezależnie od prowadzonej działalności gospodarczej nabył grunty rolne, z których po 7 latach wydzielił działki budowlane celem ich sprzedaży.

Od 1 maja 2004 r. grunt jest towarem.

Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz. 535 / przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww ustawy podlega odpłatna dostawa towarów. Jednakże należy stwierdzić, iż odpłatna dostawa gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie w przypadku, gdy jest dokonywana przez podatnika podatku od towarów i usług w ramach jego działalności gospodarczej.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 2 ww ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z treści powyższego przepisu wynika, iż działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy, jest wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, gdy powyższe czynności są wykonywane wielokrotnie, a także wówczas, gdy powyższe czynności wykonywane są jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania ich w sposób częstotliwy.

Podatnik od dnia 1 marca 1999 r. jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej i detalicznej wyrobów chemicznych, jednakże jednorazowa czynność sprzedaży gruntu jest różna od przedmiotu działalności i nie wskazuje na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

W związku z powyższym tut. organ podatkowy potwierdza stanowisko podatnika zawarte w piśmie z dnia 23 lipca 2004 r , dotyczące sprzedaży działek budowlanych ponieważ w odniesieniu do tej sprzedaży nie występuje on jako podatnik podatku od towarów i usług i transakcja taka nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Odpowiadając na drugie pytanie podatnika dotyczące dzierżawy prywatnego lokalu z przeznaczeniem na sklep osobie trzeciej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie, iż informuje, iż zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym / Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm. /, obowiązującej do dnia 30 kwietnia 2004 r. opodatkowaniu podlegała sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Usługami, zgodnie z art. 4 pkt 2 lit. a ww ustawy były usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Wynajem lokali na cele użytkowe jest usługą zakwalifikowaną zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług do grupowania 70.20.12 i na podstawie powołanego wyżej art. 2 ustawy podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 22 % - określonej w art. 18 ust. 1 ww ustawy.

Zgodnie z art. 32 ust. 1 ww ustawy, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2, obowiązani byli wystawiać fakturę stwierdzającą w szczególności sprzedaż towarów, jej datę, cenę jednostkową bez podatku, wartość sprzedaży, kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Wejście w życie z dniem 1 maja 2004 r. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz. 535 /, normującej od dnia 1 maja 2004 r. - w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy - opodatkowanie podatkiem od towarów i usług odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju, nie spowodowało zmiany w zakresie opodatkowania usług polegających na wynajmie lub dzierżawie nieruchomości.

Pod pojęciem dostawy towarów rozumie się m.in. , zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 ww ustawy, wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione.

Natomiast pod pojęciem świadczenia usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

W rozumieniu art. 15 ust. 1 ww ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 tego artykułu, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Stosownie do ust. 2 ww artykułu działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W powyższym pojęciu działalności gospodarczej mieszczą się więc usługi dzierżawy lokali. Tym samym, podatnikami podatku od towarów i usług są podmioty czerpiące korzyści z udostępniania za wynagrodzeniem rzeczy oraz dóbr niemieszkalnych.

Wobec powyższego, usługi polegające na wynajmie lokali, na mocy art. 41 ust. 1 powołanej ustawy, podlegają opodatkowaniu wg stawki 22 %.

Obecnie podatnik podatku od towarów i usług w deklaracji podatkowej również winien wykazać cały swój obrót ze wszystkich tytułów.

Na mocy art. 106 ust. 1 ustawy zachowany został obowiązek wystawiania faktur VAT przez podatników podatku od towarów i usług z tytułu dokonanej sprzedaży.

W związku z powyższym tut. organ podatkowy nie potwierdza stanowiska podatnika o niepodleganiu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług dzierżawy prywatnego lokalu na sklep osobie trzeciej.

Urząd Skarbowy w Namysłowie