Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) do dnia 31 grudnia 2007 roku ... - Interpretacja - US.PP.443/99/2004

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 03.08.2004, sygn. US.PP.443/99/2004, Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) do dnia 31 grudnia 2007 roku stosuje się stawkę 7% podatku VAT w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Istotne jest zatem czy przedmiotem transakcji jest sprzedaż towaru ( stawka 22%), czy wykonanie usługi ( stawka 7%), co winno znaleźć odzwierciedlenie w treści wystawianej faktury, a także wynikać z innych dokumentów ( zawartych umów, kosztorysów, dowodów magazynowych itp.)

Przepis § 12 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) stwierdza, iż "sprzedawca może określić w fakturze również kwoty podatku dotyczące wartości sprzedaży poszczególnych towarów i usług wykazanych w tej fakturze; w tym przypadku łączna kwota podatku może być ustalona w wyniku podsumowania jednostkowych kwot podatku", co oznacza, że wówczas objęte są one stawką 22%. Jednocześnie należy zauważyć, iż Podatnik nie ma obowiązku wyszczególniania na fakturze materiałów zużytych do wykonania usług budowlanych i wówczas możliwe jest wkalkulowanie kosztu materiałów w wartość usługi jako całości , a tym samym zastosowanie stawki w wysokości 7% jednakże wtedy wystawiona faktura winna jednoznacznie dokumentować wykonanie usługi budowlanej związanej z budownictwem mieszkaniowym, a nie dostawę towarów w postaci np. okna.

Z przepisów podatkowych wynika, iż do sprzedaży produkowanych przez siebie okien stosuje się stawkę podstawową w wysokości 22%. Jeżeli natomiast wykonuje Pan usługę montażu wyprodukowanych przez siebie drzwi, świadcząc je kompleksowo oraz spełniając jednocześnie wszelkie warunki umożliwiające jej wykonanie , dla odbiorców reprezentujących sektor budownictwa mieszkaniowego, to w tym przypadku można zastosować stawkę preferencyjną w wysokości 7%.

Reasumując, rozstrzygnięcie problemu czy świadczeniem głównym jest sprzedaż elementów budowlanych, czy też ich montaż leży w gestii zleceniobiorcy, który winien określić przedmiot swojej działalności gospodarczej, jak również przedmiot umowy.

Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim