Stan faktyczny : - Interpretacja - PI/005-714/04/CIP/06

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 14.07.2004, sygn. PI/005-714/04/CIP/06, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny :


Spółka zakupiła od firmy zajmującej się sprzedażą samochodów sprowadzony z Francji używany samochód ciężarowy marki "Ford Transit" typ EFBNAL. Podatnik nie uzyskał wyciągu ze świadectwa homologacji na w/w samochód. Z posiadanej przez Podatnika kopii wyciągu ze świadectwa homologacji dla samochodu marki "Ford Transit" typ FAFY wynika, iż samochód marki "Ford Transit" zaklasyfikowany został do kategorii samochodów ciężarowych, natomiast z załączonej przez sprzedawcę kopii francuskiego dowodu rejestracyjnego i opinii rzeczoznawcy wynika, iż jest to samochód ciężarowy, który posiada dopuszczalną ładowność całkowitą 1227 kg i liczbę miejsc 3.


Ocena prawna stanu faktycznego :


Zgodnie z przepisem art. 86 ust.1 ustawy z dnia 11 mara 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 3 w/w ustawy, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:

DŁ = 357 kg + n x 68 kg

gdzie:

DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,

n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy

  • kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł.

Zgodnie z treścią art. 86 ust 5 w/w ustawy dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3.

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 4 spełnienie warunku dopuszczalnej ładowności nie jest konieczne jedynie dla:

#61623; pojazdów specjalnych (jeśli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z jego uzyskania wynika, że jest to pojazd specjalny),

#61623; pojazdów samochodowych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli ze wskazanych wyżej dokumentów wynika takie przeznaczenie pojazdu.

Z w/w przepisów nie wynika, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, skutkował uznaniem jego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, tj. że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona powyższym wzorem.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, że Spółka nabyła używany samochód marki "Ford Transit". Z francuskiego dowodu rejestracyjnego (pierwszej rejestracji pojazdu) i opinii rzeczoznawcy wynika, iż jest to samochód ciężarowy o dopuszczalnej ładowności całkowitej 1227 kg i liczbie miejsc 3. Z posiadanego przez Spółkę wyciągu ze świadectwa homologacji na samochód tej samej marki, lecz innego typu wynika również, iż jest to samochód ciężarowy i tak też ostał zarejestrowany przez polski organ rejestracji pojazdów.

A zatem, jeżeli Spółka jest w stanie wykazać, iż dopuszczalna ładowność całkowita zakupionego samochodu "Ford Transit" jest wyższa, niż określona wzorem zawartym w art. 86 ust. 3, to Spółka może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego przy jego zakupie na zasadach ogólnych określonych w w/w ustawie o podatku od towarów i usług.

Izba Skarbowa w Gdańsku