Stan faktyczny w sprawie: - Interpretacja - PI/005-831/04/CIP/03

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 01.07.2004, sygn. PI/005-831/04/CIP/03, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny w sprawie:

Urząd Miasta wypłaca odszkodowania za przejęte z mocy prawa na rzecz Gminy działki pod drogi publiczne w trybie art. 98 ust. 2 ustawy z dnia 21.08.1997r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. Nr 46 z 200r. poz. 543 ze zm.) oraz art. 73 ustawy z dnia 13.10.1998r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz. U. Nr 133, poz. 872 ze zm.).

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przepis art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie.

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2 - 12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Pojęcia "teren budowlany" oraz "teren przeznaczony pod zabudowę" nie zostały zdefiniowane w ustawie o VAT. W związku z powyższym należy terminy te interpretować w oparciu o przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2003 r. Nr 207 poz. 2016 ze zm.).

W myśl art. 3 pkt 6 cyt. Prawa budowlanego przez "budowę" rozumie się wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego.

Zgodnie z art. 3 pkt 1 ustawy Prawo budowlane, przez obiekt budowlany należy rozumieć :

  • budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,
  • budowlę stanowiącą całość techniczno - użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami,
  • obiekt małej architektury.

W myśl art. 3 pkt 3 cyt. wyżej przepisu, budowlą jest każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak : lotniska, drogi, linie kolejowe, mosty, wiadukty, tunele, itp.

Przez "grunt przeznaczony pod zabudowę" rozumieć należy zarówno te grunty, które widnieją w planie zagospodarowania przestrzennego jako przeznaczone pod zabudowę, jak i te, które właściciel świadomie przeznaczy pod zabudowę.

Zgodnie ze stanem faktycznym Gmina Miasta wypłaca odszkodowania za przejęte z mocy prawa na rzecz Gminy działki gruntowe przeznaczone pod drogi publiczne w trybie art. 98 ust. 2 ustawy z dnia 21.08.1997r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. Nr 46 z 200r. poz. 543 ze zm.) oraz art. 73 ustawy z dnia 13.10.1998r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz. U. Nr 133, poz. 872 ze zm.).

Mając na uwadze, iż droga jest budowlą, a przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie jest dostawą, uznać należy, że przeniesienie prawa własności nieruchomości gruntowych z przeznaczeniem pod zabudowę drogą publiczną jest dostawą towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz przywołanych powyżej unormowań uznać należy, iż dostawa gruntów przeznaczonych pod zabudowę (drogę), dokonana przez podatnika podatku od towarów i usług w wyniku wywłaszczenia nieruchomości w zamian za odszkodowanie, nie korzysta ze zwolnienia określonego art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według podstawowej stawki w wysokości 22% określonej w art. 41 ust. 1 w/w ustawy.

Izba Skarbowa w Gdańsku