Zgodnie z art. 72 par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa za nadpłatę uważa się kwotę:1) nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego... - Interpretacja - US-3-PP/4430-23/04

www.shutterstock.com

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.07.2004, sygn. US-3-PP/4430-23/04, Urząd Skarbowy w Ciechanowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 72 par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa za nadpłatę uważa się kwotę:1) nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku,2) podatku pobraną przez płatnika nienależnie lub w wysokości większej od należnej,3) zobowiązania zapłaconego przez płatnika lub inkasenta, jeżeli w decyzji, o której mowa w art. 30 par. 4, określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej,4) zobowiązania zapłaconego przez osobę trzecią lub spadkobiercę, jeżeli w decyzji o ich odpowiedzialności określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że nadpłaty powstają z tytułu czynności wykonywanych na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, bądź z tytułu wnoszenia opłat za używanie takich lokali przez najemców i są rozrachunkami z członkami spółdzielni, osobami nie będącymi członkami spółdzielni i najemcami.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z postanowieniami art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 2 pkt 6 przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Natomiast zgodnie z art. 8 ust.1 w/w ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust.1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7.

Obrotem zaś, zgodnie z art. 29 ust.1 w/w ustawy jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

W świetle powyższego nadpłaty z tytułu czynności wykonywanych na rzecz członków spółdzielni (rozrachunki), bądź najemców nie są obrotem w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług i nie skutkują obowiązkiem podatkowym w podatku VAT. Zatem stanowisko podatnika zawarte w zapytaniu jest prawidłowe.

Urząd Skarbowy w Ciechanowie