Stosownie do postanowień zawartych w art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowied... - Interpretacja - PO.III-443/9/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.07.2004, sygn. PO.III-443/9/04, Urząd Skarbowy w Brzesku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stosownie do postanowień zawartych w art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzesku uprzejmie informuje:

W piśmie z dnia 29 kwietnia 2004 r. (data wpływu: 30 kwietnia 2004 r.) zwróciła się Pani o podanie:
- właściwej stawki podatku od towarów i usług,
- miejsca opodatkowania świadczonych usług,
- prawidłowości sporządzanej deklaracji VAT-7,
- konieczności rejestracji dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych,
- możliwości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od dokonanych zakupów w przypadku świadczenia usług transportu drogowego polegającego na przewozie osób.

Stosownie do art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku świadczenia usług transportowych - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28. Zatem usługi transportu wykonywane poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie podlegają regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie natomiast z art. 41 ust. 2 ww. ustawy dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W pozycji 144 załącznika nr 3 do ustawy, który stanowi wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%, wymieniono usługi pasażerskiego transportu lądowego pozostałe zaliczone do PKWiU 60.23.

Sporządzając deklaracje podatkowe dla podatku od towarów i usług VAT-7 zobowiązana jest Pani wykazać świadczenie przedmiotowych usług wykonanych na terenie kraju według właściwej dla nich stawki podatku. Zwrócić należy również uwagę, iż obowiązujący od dnia 1 maja 2004 r. wzór deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług w części C "Rozliczenie transakcji podlegających opodatkowaniu oraz podatku należnego" nie przewiduje konieczności wykazywania kwot uzyskanych w związku ze świadczeniem usług nie podlegających opodatkowaniu.

Odrębne zagadnienie od zasad obliczania podatku należnego stanowi prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Zasada ogólna dotycząca omawianej problematyki uregulowana została w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Na podstawie tego przepisu w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami (art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy).
Zatem w świetle powołanych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług należy uznać, iż przysługuje Pani prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego od zakupionych w Polsce towarów lub usług, mających związek z usługami świadczonymi poza terytorium kraju.

Należy zwrócić również uwagę, iż obowiązująca od dnia 1 maja 2004 r. ustawa o podatku od towarów i usług nie traktuje w swoich postanowieniach jako wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dających prawo do obniżenia podatku należnego, zakupów paliwa oraz części zamiennych poczynionych podczas wykonania usługi na terytorium innych krajów członkowskich. Nie istnieje więc w przypadku Pani firmy konieczność dokonania rejestracji jako podatnik VAT UE, na zasadach przewidzianych w art. 97 ustawy.

Dodać również należy, iż w art. 83 ust. 1 pkt 23 w związku z art. 83 ust. 3 pkt 2 w/w ustawy nie przewidziano opodatkowania stawką podatku w wysokości 0% usług przewozu, realizowanych środkami transportu drogowego, zarówno na terytoriach krajów członkowskich Unii Europejskiej, jak i na terytorium państw nie należących do wspólnoty.
Toteż stanowisko Pani w tym zakresie, przedstawione w piśmie z dnia 29 kwietnia 2004 r. należy uznać za błędne.

Urząd Skarbowy w Brzesku