Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 25.06.2... - Interpretacja - PP-2-443/62/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 28.07.2004, sygn. PP-2-443/62/04, Lubelski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 25.06.2004r. (data wpływu do tut. Urzędu 29.06.2004r.) informuje odnośnie przedstawionych przez podatnika zapytań w sprawie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) oraz rozporządzeń wykonawczych do ustawy w następujący sposób:
Ad. 1) Na podstawie art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) eksportem towarów jest potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju (Polski) poza terytorium Wspólnoty. Obowiązek podatkowy w eksporcie towarów powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty (art. 19 ust. 6 cyt. ustawy). Potwierdzenie wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty przez urząd celny wyjścia musi zostać sporządzone w formie określonej przepisami prawa, stanowiąc dokument urzędowy, będące dowodem tego co zostało w nim urzędowo stwierdzone. W ustawie o VAT nie została określona forma takiego potwierdzenia, jednakże jest ona urzędowa określona przez każdy z krajów członkowskich a tym samym różna w zależności od kraju, z którego urzędu celnego towary są wywożone.
W przedstawionym przez podatnika stanie faktycznym udokumentowanie eksportu towarów kartą SAD nr 3 z adnotacją na odwrocie "EXPORT" jest wystarczającym dowodem, aby zastosować stawkę podatku VAT 0 % do tego eksportu.
Ad. 2) Zgodnie z przepisem art. 19 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obowiązek podatkowy w eksporcie towarów powstaje, gdy przed zrealizowaniem eksportu towarów, podatnik eksporter otrzymał na poczet tej sprzedaży od zagranicznego kontrahenta co najmniej 50 % ceny i zostały spełnione następujące warunki:
a) wywóz towarów nastąpi w ciągu 6-ciu miesięcy, licząc od dnia otrzymania tej części należności,
b) eksporter przedstawił w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).Jeżeli powyższe warunki zostaną spełnione eksporter wystawia fakturę dokumentującą tę zaliczkę stosując w niej stawkę podatku w wysokości 0 %

W sytuacji przedstawionej przez podatnika w rozliczeniu za m-c maj 2004r., w którym Spółka otrzymała przedpłatę na wodę, w deklaracji VAT-7 wystąpiła nadwyżka podatku należnego nad naliczonym. W związku z powyższym nie powstały okoliczności określone w pkt b), zatem nie powstał obowiązek podatkowy w m-cu maju 2004r., wobec czego nie należało wystawiać faktury w tym miesiącu.
Ad. 3) Na podstawie § 22 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), w przypadku gdy podatnik dokonał sprzedaży towaru w opakowaniu zwrotnym, pobierając lub określając w umowie za to opakowanie kaucję, wartości opakowania nie uwzględnia się w treści faktury dokumentującej sprzedaż.W przedstawionym stanie faktycznym Spółka sprzedaje wodę na paletach (opakowania zwrotne), a wartość palet nie jest wliczona w cenę towaru. Kaucja za palety nie jest określona ani nie jest pobierana. Zwrot palet nie jest unormowany w umowie handlowej, lecz jedynie ustnymi ustaleniami z klientem, przy czym palety zwracane są sukcesywnie.

W związku z powyższym wydanie palet nie będzie rodziło obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, jak również nie będzie miał zastosowania w omawianym przypadku przepis § 22 cyt. rozporządzenia.
Ad. 4).Na podstawie art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług, m.in. sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji wymienionych w art. 27 ust. 4 pkt 1 cyt. ustawy, powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Moment powstania obowiązku podatkowego dla "usług licencyjnych" świadczonych na terytorium kraju na podstawie art. 19 ust. 19 cyt. ustawy stosuje się odpowiednio do importu usług.

W związku z powyższym w świetle cyt. art. 19 ust. 13 pkt 9 i art. 19 ust. 19 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy z tytułu importu usług licencyjnych powstanie dopiero w momencie faktycznej zapłaty, jednak nie później niż termin płatności określony w umowie lub na fakturze wystawionej przez licencjodawcę.

Lubelski Urząd Skarbowy