W odpowiedzi na pismo z dnia 27.05.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 31.05.2004 r.), uzupełnionego pismem z dnia 18.06.2004 r. (data wpływu do tut.... - Interpretacja - OG-005/129/PP1/443/20/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 27.08.2004, sygn. OG-005/129/PP1/443/20/04, Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dnia 27.05.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 31.05.2004 r.), uzupełnionego pismem z dnia 18.06.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 22.06.2004 r.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, iż przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), stanowią:

Ad. 1) W przypadku usług wykonywanych na ruchomym majątku rzeczowym miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28 - art. 27 ust. 2 pkt 3 lit d wyżej powołanej ustawy. Artykuł 28 ust. 7 stanowi, że w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem, że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane. Jeżeli zostanie spełniony powyższy warunek wówczas miejscem świadczenia usługi będzie Polska.

Ad. 2) Zgodnie z art. 25 ust. 1 wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uznaje się za dokonane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów powinno być udokumentowane fakturą wewnętrzną - art. 106 ust. 7.

W związku z powyższym, jeżeli podatnik jest zarejestrowany dla celów VAT w Polsce (jako podatnik VAT UE) i nabywa towary z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej od podatnika zarejestrowanego dla celów VAT w państwie wysyłki towarów, to podatnik dokonujący nabycia towarów będzie musiał z tego tytułu zapłacić podatek VAT w Polsce.

Ad. 3) W przepisie art. 28 ust. 1 postanowiono, że w przypadku "wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów" - zasadą jest, że miejscem świadczenia tej usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna z zastrzeżeniem ust. 3. W przypadku, gdy nabywca wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów, podał dla tej czynności świadczącemu tę usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer - art. 28 ust. 3. Tak więc usługa polegająca na transporcie towarów przez polską firmę dla firmy z Austrii, zarówno na trasie Polska-Niemcy, jak i Niemcy-Polska, gdzie nabywca usługi podał dla celów tej czynności NIP, pod którym jest zarejestrowany w Austrii, za miejsce świadczenia usług w tej sytuacji przyjmuje się Austrię. Na nabywcy usługi ciąży obowiązek podatkowy, który musi zrealizować w ramach samoobliczenia podatku.

Ad. 4) W przypadku czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, które wykonane zostały przez podatnika przed dniem 1 maja 2004 r., dla których obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstał po dniu 30 kwietnia 2004 r. - należy stosować stawkę podatku obowiązującą dla tych czynności w momencie ich wykonania, tj. przed dniem 1 maja 2004 r.

Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach