Dyrektor Izby Skarbowej w Zielonej Górze, na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze ... - Interpretacja - II-1/443-155/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 28.07.2004, sygn. II-1/443-155/04, Izba Skarbowa w Zielonej Górze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Dyrektor Izby Skarbowej w Zielonej Górze, na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) zmienia pisemną informację Naczelnika Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze z dnia 14 czerwca 2004r. Nr I-2/443-62/04/EL o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, udzieloną w odpowiedzi na zapytanie z dnia 1 czerwca 2004r.

Z zapytania wynika, że przedmiotem działalności Podatnika jest produkcja betonu. Podatnik posiada samochody ciężarowe przystosowane do transportu betonu typu betonomieszarki i pompy do podawania betonu w łącznej ilości 54 szt., na które nie posiada świadectw homologacji. Samochody te są używanymi środkami transportowymi o dopuszczalnej ładowności ok. 19 ton i zostały zarejestrowane jako samochody ciężarowe i odpowiednio jako samochody specjalne na podstawie poprzednich dowodów rejestracyjnych, badań technicznych i kart pojazdów. Podatnik pyta, czy w związku z tym, że betonomieszarki i pompy podobnie jak ciągniki siodłowe nie są przystosowane do przewozu ludzi (posiadają tylko dwa miejsca siedzące) są typowo samochodami ciężarowymi nie wymagającymi śwaidectwa homologacji art. 86 ust. 3, 4 i 5 ustawy nie ma zastosowania do betonomieszarek i pomp, a tym samym, czy będzie mu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa do tych pojazdów.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, których dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż określona wg wzoru:

DŁ = 357 kg + n x 68 kg,

gdzie:
Dł - oznacza dopuszczalną ładowność
n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy.

Podatnik zatem nie może odliczyć podatku naliczonego związanego z nabyciem paliwa do samochodów osobowych oraz innych pojazdów, których dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż ta określona w ww. wzorze.Jak wynika z art. 86 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), określana jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku posiadania takiego świadectwa, wydanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisie decyzji zwalniającej z obowiązku posiadania takiego świadectwa nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe. Ograniczenie, o którym mowa w wyżej cytowanych przepisach nie będzie miało zastosowania do pojazdów, które Podatnik wymienił w zapytaniu tj. betonomieszarki i pompy do podawania betonu, a więc niewątpliwie są to pojazdy specjalne. Pojazdy te bowiem, zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług mieszczą sie grupie pojazdów mechanicznych przeznaczonych do celów specjalnych, gdzie indziej nie sklasyfikowane.

W związku z powyższym Podatnikowi będzie przysługiwalo prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa do ww. pojazdów na ogólnych zasadach.

Izba Skarbowa w Zielonej Górze