Stosownie do zapisu art. 14a par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w sprawie udzielenia odpow... - Interpretacja - PP 443-224/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.09.2004, sygn. PP 443-224/04, Urząd Skarbowy Wrocław-Fabryczna

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stosownie do zapisu art. 14a par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w sprawie udzielenia odpowiedzi na pismo dotyczące stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław - Fabryczna podaje co następuje. (wg stanu prawnego obowiązującego do dnia 30 kwietnia 2004 r.)
Pismem z dnia 26 kwietnia 2004 r. Podatnik zwrócił się z zapytaniem w dotyczącym prawidłowości księgowania faktur i faktur korygujących dotyczących zakupu towarów.
Zgodnie z art. 19 ust. 3 pkt 1 w związku z art. 19 ust. 3a ustawy o podatku od towarów i usług z 1993 r. Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm. - podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, i nie później niż w rozliczeniu za miesiąc następny, z zastrzeżeniem pkt 2-4.
Obniżenie kwoty podatku należnego, nie może nastąpić jednak wcześniej niż w m-cu otrzymania przez nabywcę towaru lub wykonania usługi, albo otrzymania faktury potwierdzającej dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty) podlegającej opodatkowaniu.Przepis par. 42 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 268 z dnia 26 marca 2002 r.) reguluje natomiast sprawę ewidencjonowania otrzymywanych korekt do faktur i określa sposób postepowania podatnika w następujących przypadkach:

Nabywca otrzymujący fakturę korygującą:

    . Jest uprawniony do podwyższenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym f-rę otrzymał - jeżeli ujęcie jej w rozliczeniu zwiększenie podatku naliczonego
    . Jest zobowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc w którym f-rę otrzymał - jeżeli ujęcie jej w rozliczeniu spowoduje obniżenie podatku naliczonego.

Uwzględniając powyższe, rozliczenie przez Pana przedmiotowej korekty do faktury otrzymanej od firmy X można uznać za prawidłowe, jeżeli spełnia ww. warunki określone przepisami ustawy i rozporządzenia dotyczącego podatku VAT.

Urząd Skarbowy Wrocław-Fabryczna