Stan faktyczny w sprawie. - Interpretacja - PI/005-1567/04/CIP/01

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 28.09.2004, sygn. PI/005-1567/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny w sprawie.

Podatnik prowadzi sklep spożywczy. W związku z awarią w dostawie prądu /posiada potwierdzenie awarii od dostawcy prądu/ uległ rozmrożeniu towar znajdujący się w lodówkach.

Na powyższą okoliczność sporządzono protokół, w którym spisano rozmrożony towar. Firma ubezpieczeniowa nie pokrywa strat z tytułu braku prądu, w związku z czym Podatnik nie otrzyma odszkodowania z tego tytułu.

Ocena stanu faktycznego.

Stosownie do postanowień art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i ust. 19 oraz art. 124.

Natomiast zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

W związku z powyższymi uregulowaniami Podatnik nie musi sporządzać korekty podatku naliczonego od zakupionego towaru, który następnie uległ zniszczeniu wskutek zdarzeń losowych bowiem w takich okolicznościach istotnym jest czy towar, który uległ zniszczeniu, przeznaczony był do wykonywania czynności opodatkowanych jak również to, czy wydatki na jego nabycie były zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Izba Skarbowa w Gdańsku