Stan faktyczny: - Interpretacja - PI/005-1311/04/CIP/03

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 31.08.2004, sygn. PI/005-1311/04/CIP/03, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Podatnik prowadzi sprzedaż posiłków w bufecie przyzakładowym, który nie jest ogólnodostępny.

Do 30 kwietnia 2004r. na mocy § 67 ust. 1, pkt 1, lit. e) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, sprzedaż posiłków w bufetach przyzakładowych była zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.


Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług ( dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl przepisu § 40 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970), w okresie do 31 grudnia 2007r. obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku stosuje się do usług związanych z podawaniem napojów (PKWiU ex 55.4) oraz usług stołówkowych i usług dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU ex 55.5) z wyłączeniem:

  1. sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,
  2. sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie przetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.

Obecnie obowiązujące przepisy w zakresie podatku od towarów i usług nie zawierają szczególnych uregulowań dla sprzedaży posiłków w przyzakładowych zamkniętych stołówkach. Podlegają one zatem opodatkowaniu według stawek podatkowych określonych dla danej usługi identyfikowanej wg klasyfikacji statystycznych na podstawie przepisów o statystyce publicznej (art. 8 ust. 3 w/w ustawy).

Jeżeli zatem, Podatnik wykonuje usługi zaklasyfikowane do grupowania PKWiU ex 55.5, to na podstawie § 40 w/w rozporządzenia do 31 grudnia 2007r. korzystają one z obniżonej do wysokości 7% stawki podatku od towarów i usług. Sprzedaż natomiast kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, napojów alkoholowych o zawartości powyżej 1,2%, napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów alkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, a także innych towarów sprzedawanych w stanie przetworzonym opodatkowana jest według stawki 22%.

Zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 5 listopada 2002r. w sprawie trybu wydawania opinii klasyfikacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych (Dz. U. Nr 12, poz. 87) zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby, usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów. W przypadku trudności w ustalaniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Izba Skarbowa w Gdańsku