Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. N... - Interpretacja - D-6/443/57/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.07.2004, sygn. D-6/443/57/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na złożone w dniu 28.06.2004 r. zapytanie informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego następująco:
zapytanie dotyczy:
1) Jaka stawka jest właściwa dla usług polegających na przewozie osób autokarami na zlecenie biur turystycznych na terytorium Polski i terenie wspólnoty ?
2) Czy podatnikowi świadczącemu usługi przewozu osób autokarami na terytorium RP i na terytorium wspólnoty przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego dotyczącego zakupów związanych z całością usługi ?

Ad 1) Dla opodatkowania podatkiem VAT usług transportu istotne znaczenie odgrywa określenie miejsca świadczenia tych usług przy uwzględnieniu zasady wynikającej z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zgodnie z którą w przypadku świadczenia usług transportowych - miejscem opodatkowania (świadczenia usług) jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28. Zasada ta wymaga, aby przewoźnik transportujący osoby opodatkował tę usługę w każdym z krajów Wspólnoty, przez które przejeżdża (niezależnie od miejsca siedziby podatnika świadczącego usługę) - z uwzględnieniem pokonanych w tych krajach odległości (kilometrów) oraz obowiązujących stawek podatkowych, przy jednoczesnym zarejestrowaniu się w każdym z tych krajów.

Wobec powyższego usługi pasażerskiego transportu lądowego pozostałe (symbol PKWiU 60.23.) świadczone na terytorium Polski będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) według stawki podatkowej określonej w art. 41 ust. 2 w/w ustawy, tj. 7 % (poz. 144 załącznika nr 3 do ustawy). Natomiast przedmiotowe usługi świadczone na terytorium krajów Wspólnoty podlegają opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej w kraju , w którym świadczona jest usługa. W wystawianej fakturze dokumentującej świadczenie powyższych usług Podatnik zgodnie z § 12 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) winien wykazać między innymi sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Ad. 2) W świetle art. 86 ust. 8 pkt 1 w/w ustawy Podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust.2, jeżeli importowane lub nabyte towary lub usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Informacja udzielona według stanu prawnego na dzień wydania niniejszego pisma.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie