Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia ... - Interpretacja - US.PP/443-21/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.09.2004, sygn. US.PP/443-21/04, Urząd Skarbowy w Ropczycach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 28.08.2004 r., które wpłynęło do tut. Urzędu w dniu 30.08.2004 r., dotyczące wyjaśnienia kwestii stosowania stawki 7-procentowej w przypadku zakupywania przez przedsiębiorcę kolektorów słonecznych, pomp obiegowych itp. ze stawką 22-procentową, a następnie świadczenia usług montażu instalacji solarnej w budynkach mieszkalnych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa:

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 7 ust. 1 i art. 8 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług przez odpłatną dostawę towarów na terytorium kraju rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, zaś przez odpłatne świadczenie usług - każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, której nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Stosownie do przepisu art. 146 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy w okresie do dnia 31.12.2007 r. stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7 % obowiązuje w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, a także obiektów budownictwa mieszkaniowego i ich części z wyłączeniem lokali użytkowych. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą w myśl art. 146 ust. 2 rozumie się roboty budowlane dotyczące zarówno inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej temu budownictwu, jak i remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Pod pojęciem obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się, w myśl art. 2 pkt 12 ustawy, budynki stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB:

  1. 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne,
  2. 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
  3. ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie i rezydencje.

W przypadku świadczenia przez przedsiębiorcę określonego rodzaju usług z zawartej ze zleceniodawcą w dowolnej formie umowy cywilnoprawnej powinno wynikać przede wszystkim czy jej przedmiotem są roboty budowlane oraz czy usługa wykonana zostanie z materiałów dostarczonych przez wykonawcę. W przypadku wykonania usługi z materiałów dostarczonych przez wykonawcę - obrót stanowiący podstawę opodatkowania usługi obejmie także należność za wykorzystywane materiały, a więc opodatkowanie nastąpi według stawki przewidzianej dla wykonanej usługi, ale z uwzględnieniem rodzaju obiektu, w którym roboty zostały wykonane.

Reasumując: wykonując usługę budowlano-montażową w obiektach budownictwa mieszkaniowego (wymienionych wyżej) do całej wartości robót podatnik może zastosować stawkę podatku w wysokości 7 %. Tym samym stanowisko podatnika zajęte w powołanym na wstępie piśmie znajduje uzasadnienie w obowiązujących przepisach prawa podatkowego.

Urząd Skarbowy w Ropczycach