Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. N... - Interpretacja - PP-1/443 2-172/127 034/122/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 02.07.2004, sygn. PP-1/443 2-172/127 034/122/04, Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika
Referencje
POIV-443/25/05, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 04.06.2004 r., uprzejmie informuje:

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Definicja samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej znalazła się w art. 15 ust. 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług. Jest to wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy dana czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

To bardzo szerokie ujęcie działalności gospodarczej zostało jednak przez ustawę ograniczone. Art. 15 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług wyłączył z tego zakresu pojęciowego, a w konsekwencji również z opodatkowania, czynności wykonywane przez osobę fizyczną na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

Jeżeli zatem osoba fizyczna zatrudniona u danego pracodawcy w ramach stosunku pracy świadczy na jego rzecz usługi na podstawie odrębnej umowy zlecenia lub o dzieło, bądź innej umowy, do której stosuje się przepisy dotyczące umowy o dzieło lub umowy zlecenia, wówczas świadczenie tych usług nie jest objęte regulacjami ustawy, a zatem nie podlega opodatkowaniu.

Jednakże Naczelnik Urzędu pragnie podkreślić, iż taka sytuacja nie ma miejsca, gdy usługi wykonywane są przez zarejestrowany dla potrzeb podatku od towarów i usług podmiot prowadzący niezależnie od zatrudnienia samodzielną działalność gospodarczą. Usługi świadczone w ramach tej działalności podlegają opodatkowaniu, zaś po stronie podatnika powstaje obowiązek udokumentowania dokonanych transakcji, zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (obowiązek wystawienia faktury). Zaznacza się również, iż w przedmiotowym przypadku Naczelnik Urzędu nie znajduje podstaw do ograniczenia po stronie nabywcy prawa do dokonania odliczenia podatkuj naliczonego, z uwzględnieniem pozostałych przepisów ustawy i wykonawczych.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu 30.06.2004 r.

Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto