Stan faktyczny : - Interpretacja - PI/005-488/04/CIP/06

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.06.2004, sygn. PI/005-488/04/CIP/06, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny :


Podatnik w ramach działalności gospodarczej świadczy usługi w zakresie protetyki zębów. Efektem końcowym działalności Podatnika są protezy dentystyczne oraz sztuczne zęby, które są sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w grupowaniu PKWiU 33.10.17. W/wym. produkty zostały wymienione w załączniku Nr 3 do ustawy o VAT jako opodatkowane 7 % stawką podatku VAT. Również usługi naprawy i konserwacji w/wym. wyrobów są opodatkowane 7 % stawką podatku VAT. Jednocześnie Podatnik wskazuje, że świadczone przez niego usługi protetyki zębów mają związek z ochroną zdrowia, która zgodnie z poz. 11 załącznika Nr 4 do ustawy o VAT jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.


Ocena prawna stanu faktycznego :


Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczenia usług wymienionych w załączniku Nr 3, zgodnie z przepisem art. 41 ust 2 w/w ustawy wynosi 7 %. Wśród towarów opodatkowanych powyższą stawką podatku VAT, pod pozycją 101 załącznika Nr 3 wymieniono towary sklasyfikowane w PKWiU 33.10.17 - "sztuczne stawy; przyrządy, aparaty i protezy ortopedyczne; sztuczne zęby; protezy dentystyczne; protezy innych części ciała gdzie indziej nie sklasyfikowane".

Natomiast na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy.

W w/w załączniku Nr 4 w wykazie usług zwolnionych od podatku pod poz. 9 ustawodawca wymienił "Usługi zakresie w ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2) - ex 85".

W przedstawionym stanie faktycznym Podatnik świadczy usługi w zakresie protetyki zębów. Podatnik nie precyzuje bliżej zakresu wykonywanych czynności.

Tymczasem protetyka zębów obejmuje zarówno działalność lekarzy-protetyków świadczących usługi leczenia pacjentów w zakresie odtworzenia układu żuchwowego jamy ustnej, jak też obejmuje działalność techników-protetyków, których działalność sprowadza się do wytworzenia na zamówienie lekarzy-protetyków i lekarzy-dentystów produktów końcowych stosowanych w/wym. leczeniu.

Jeżeli zatem działalność Podatnika jako protetyka sprowadza się jedynie do wytwarzania sztucznych zębów czy protez dentystycznych - to ich dostawa jest opodatkowana 7 % stawką podatku VAT, zgodnie z cyt. przepisem art. 41 ust. 2 i poz. 101 załącznika Nr 3 do w/w ustawy.

Natomiast w przypadku jeżeli Podatnik jako lekarz-protetyk świadczy usługi leczenia pacjentów - to jest to usługa z zakresu ochrony zdrowia i jako wymieniona w grupowaniu PKWiU ex 85 - jest zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT (łącznie z wykorzystaniem protez dentystycznych i sztucznych zębów) - na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 i poz. 11 załącznika Nr 4 do w/w ustawy o podatku od towarów i usług.

Świadczone przez Podatnika usługi napraw i konserwacji produktów protetycznych są sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 85.13.12-00.30 - "Usługi napraw i konserwacji wyrobów protetycznych", a zatem jako wchodzące w skład w/wym. grupowania PKWiU ex 85 - ich świadczenie jest zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zgodnie z załącznikiem Nr 4 do ustawy o VAT.

Izba Skarbowa w Gdańsku