Zgodnie z art. 113 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) podatnik rozpoczynający wykonywanie czyn... - Interpretacja - PP-443/171/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.10.2004, sygn. PP-443/171/2004, Urząd Skarbowy w Świdnicy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 113 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 lub w ust. 8.

W art. 113 ust. 1 określono tę kwotę jako kwotę wyrażoną w złotych odpowiadającą równowartości 10.000 euro. Na podstawie art. 168 ust. 1 cyt. ustawy w związku z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 17 listopada 2003 r. w sprawie określenia kwoty uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 202, poz. 1962) kwota uprawniająca do zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT w 2004 r. wynosi 45.700 zł.

Do wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Jeżeli faktyczna wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, przekroczy w trakcie roku podatkowego kwotę określoną w ust. 1 lub w ust. 8, zwolnienie określone w ust. 9 traci moc z momentem przekroczenia kwoty określonej w ust. 1 lub w ust. 8. Opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad wartość określoną w zdaniu poprzednim, a obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej wartości. (art. 113 ust. 10).

W przypadku utraty prawa do zwolnienia podatnik obowiązany jest złożyć zgłoszenie rejestracyjne w terminie określonym w art. 96 ust. 5 tj. przed dniem, w którym podatnik traci prawo do zwolnienia. Tak więc, jeżeli faktyczna wartość sprzedaży, w przypadku Strony, nie przekroczy w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży w 2004 r. kwoty 45.700 zł, Podatnik do końca 2004 r. korzysta ze zwolnienia od podatku VAT.

Podmiot prowadzący działalność gospodarczą, korzystający ze zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 i 9, nie musi składać deklaracji podatkowej jednakże zgodnie z zapisem art. 109 ust. 1 ustawy jest obowiązany prowadzić ewidencję sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym. Przepis ten nie precyzuje formy oraz innych wymogów dotyczących ewidencji sprzedaży. Ewidencja ta musi zawierać takie informacje jak data uzyskania przychodu i kwota uzyskanego przychodu ze sprzedaży w danym dniu, może natomiast dodatkowo zawierać inne informacje związane z wielkością sprzedaży za dany dzień (np. data wykonania usługi, datę i nr wystawionego rachunku, dane nabywcy itp.).

Dodatkowo tut. organ podatkowy informuje, iż zgodnie z zapisem art. 113 ust. 13 ustawy zwolnień, o których mowa w art. 113 ust. 1 i 9 nie stosuje się: do importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz podatników:

1)dokonujących dostaw:

-wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali,

-towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym (z wyłączeniem towarów wskazanych w tym przepisie),

-nowych środków transportu,

-terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę,

2)świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie,

3)niemających siedziby lub miejsca zamieszkania na terytorium kraju.

Urząd Skarbowy w Świdnicy