Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137,... - Interpretacja - D-6/443/100/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.11.2004, sygn. D-6/443/100/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na zapytanie z dnia 14.10.2004 r. informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego następująco:
zapytanie dotyczy:
czy działalność polegająca na sprzedaży kwiatów systemem wysyłkowym, za którą należność zostanie zapłacona za pośrednictwem poczty na konto podatnika lub przelewem, kartą płatniczą bądź kredytową na konto firmy, z którą podatnik ma podpisaną umowę na świadczenie usług w przyjmowaniu przelewów oraz na przyjmowanie zapłat kartami płatniczymi oraz kredytowymi korzysta ze zwolnienia ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych ?

Zgodnie z § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.12.2002 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 234, poz. 1971 z późn. zm.) zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych do dnia 31 grudnia 2004 r. - czynności wymienione w załączniku nr 1 do rozporządzenia. W poz. 49 tegoż załącznika wymieniona jest sprzedaż nieruchomości, sprzedaż towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi) oraz świadczenie usług, za które to czynności zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, z wyłączeniem płatności dokonywanych czekiem, bankową kartą płatniczą lub kredytową, przy czym z dowodów tych jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła. W zakresie sprzedaży wysyłkowej towarów korzystanie ze zwolnienia możliwe jest tylko przez podatników, którzy niezależnie od innych wymogów dotyczących zwolnienia z ewidencjonowania prowadzą szczegółową ewidencję dowodów zapłaty, na podstawie której można ustalić również dane (w tym adres) osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą w formie indywidualnego gospodarstwa rolnego, na rzecz której dokonano wysyłki towarów.

Zgodnie z § 4 pkt 2 w/w rozporządzenia zwalnia się również z ewidencjonowania do dnia przekroczenia w roku 2003 lub 2004 kwoty obrotów w wysokości 20.000,00 zł z działalności polegającej na sprzedaży towarów i świadczeniu usług, w tym również w zakresie handlu i gastronomii, na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych - podatników rozpoczynających w danym roku podatkowym wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Spółka jako podmiot rozpoczynający w 2004 r. wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotów za pomocą kas fiskalnych do czasu przekroczenia obrotów 20 000,00 zł. Przekroczenie powyższej kwoty obrotu wiąże się z koniecznością zainstalowania kas rejestrujących i ewidencjonowania sprzedaży za ich pomocą.

Transakcje, za które płatności następują za pośrednictwem poczty na rachunek Spółki, są zwolnione z obowiązku ewidencjowania, jako wymienione w poz. 49 załącznika nr 1 do cyt. rozporządzenia. Pozostała sprzedaż podlega ewidencjonowaniu za pomocą kas rejestrujących z zastosowaniem przepisów wymienionych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 z późn. zm.). Dotyczy to również obowiązku dokonywania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy i dokonywania wydruku z każdej sprzedaży paragonu fiskalnego lub faktury VAT oraz do wydawania oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy, zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 1 powyższego rozporządzenia.

Interpretacji udzielono wg stanu prawnego na dzień jej wydania.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie