Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że jednostka pobiera opłatę za wieczyste użytkowanie gruntów. W prośbie o interpretację podat... - Interpretacja - ZP/443-45/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.12.2004, sygn. ZP/443-45/04, Urząd Skarbowy w Obornikach Wielkopolskich

Temat interpretacji

Pytanie podatnika
Referencje
POIV-443/16/05, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że jednostka pobiera opłatę za wieczyste użytkowanie gruntów. W prośbie o interpretację podatnik sformułował zapytania, czy kwotę wykazaną w zawiadomieniu o opłacie za wieczyste użytkowanie należy traktować jako wartość netto czy brutto oraz czy w zawiadomieniu na rok 2005, należy wyszczególnić wartości netto i podatku VAT.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie przepisy art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1 pkt 1 i art. 29 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz.U.Nr 54,poz. 535/ oraz § 3a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 97, poz. 970 i Dz. U. Nr 154, poz. 1541/. Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt 1 cytowanej ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast na podstawie art. 7 ust. 1 w/w/ ustawy, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel . Oddanie nieruchomości gruntowej w wieczyste użytkowanie nie mieści się w zakresie definicji dostawy towarów, zawartej w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o VAT, ponieważ nie daje prawa rozporządzania gruntem jak właściciel. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Ponieważ oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu i nie jest dostawą towarów, uznać należy, że jest ono świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT .Czynność taka , opodatkowana została od 1 maja 2004r. wg stawki podstawowej , określonej w art. 41 ust.1 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług tj. w wysokości : 22%.

W podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 29 ust.1, podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy, zatem kwoty otrzymane trzeba traktować jako wartość brutto, w których zawarta jest kwota podatku należnego.

Mając na uwadze specyfikę instytucji użytkowania wieczystego, a także specyfikę opłat pobieranych z tytułu oddania gruntu w wieczyste użytkowanie należy uznać, że opłaty wniesione przed 1 maja 2004r. nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Zgodnie z § 3a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku oddania w wieczyste użytkowanie nieruchomości gruntowych, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat pobieranych z tego tytułu. Zdaniem tutejszego organu, zasadne będzie-przed terminem płatności należności za użytkowanie wieczyste - poinformowanie podatników o jej zmianie na rok 2005 i wyszczególnienie wartości netto i wartości podatku, jakie wchodzą w skład należności.Biorąc powyższe pod uwagę, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Obornikach stwierdza, że wyrażone w piśmie stanowisko jest prawidłowe.

Urząd Skarbowy w Obornikach Wielkopolskich