W związku z zapytaniem złożonym dnia 8 września 2004r. w sprawie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży gruntu, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krotoszy... - Interpretacja - NP-443-17/KZ/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 04.10.2004, sygn. NP-443-17/KZ/2004, Urząd Skarbowy w Krotoszynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W związku z zapytaniem złożonym dnia 8 września 2004r. w sprawie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży gruntu, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krotoszynie działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa / Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm./, po przeanalizowaniu przedstawionego w treści zapytania stanu faktycznego, wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia11 marca 2004r. ( Dz. U. Nr 54. poz. 535) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Towarem w rozumieniu ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 cytowanej ustawy zwolnieniem przedmiotowym z podatku VAT objęte są czynności polegające na dostawie (sprzedaży) terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę ( np. grunty rolne czy leśne).

Analiza przedstawionego stanu faktycznego wskazuje, iż przedmiotem planowanej transakcji będzie nieruchomość gruntowa wraz z usytuowanymi na niej blaszanymi wiatami ( wg aktu notarialnego spisanego przy zakupie " blaszaki"), nie mającymi statusu odrębnej nieruchomości, wprowadzone do ewidencji środków trwałych , która nie może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT.

Ustawa o VAT nie definiuje pojęcia gruntu budowlanego. O przeznaczeniu gruntu decyduje zatem plan zagospodarowania przestrzennego oraz wpis do ewidencji prowadzonej na podstawie przepisów prawa geodezyjnego i kartograficznego.

W przedmiotowej sprawie zarówno ów wpis jak i akt notarialny, spisany przy zakupie przedmiotowej nieruchomości oraz charakter i położenie nieruchomości nie pozwalają przyjąć, iż jest to teren niezabudowany inny niż przeznaczony pod zabudowę. Wg wypisu i wyrysu działek w skład przedmiotowej nieruchomości wchodzą działki niezabudowane, przeznaczone pod zabudowę magazynowo-składową oraz usługowo-handlową. Stąd też uznać należy, że z punktu widzenia przedmiotu czynności dostawy wystąpi obowiązek opodatkowania takiej transakcji podatkiem od towarów i usług.

W świetle powyższego dostawa towaru - niezabudowanego gruntu budowlanego lub przeznaczonego pod zabudowę, realizowana przez podatnika w ramach jego działalności gospodarczej zawsze opodatkowana będzie wg stawki określonej w art. 41 ust.1 ww. ustawy, tj. 22% - bez względu na to, co w przyszłości ma być wybudowane na tym gruncie- obiekt mieszkalny czy użytkowy.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Urząd Skarbowy w Krotoszynie