W odpowiedzi na pismo dotyczące odliczenia podatku naliczonego od zakupu używanego samochodu ciężarowego o ładowności 680 kg oraz możliwości odliczen... - Interpretacja - US.42.TP/443-2499/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 13.10.2004, sygn. US.42.TP/443-2499/04, Urząd Skarbowy w Wołominie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo dotyczące odliczenia podatku naliczonego od zakupu używanego samochodu ciężarowego o ładowności 680 kg oraz możliwości odliczenia podatku VAT zawartego w cenie paliwa do tego pojazdu w sytuacji, gdy samochód nie posiada wyciągu ze świadectwa homologacji a dopuszczalna ładowność określona jest jedynie w dowodzie rejestracyjnym , na podstawie art. 14a § 1 pkt. 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia :
zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o opuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru :
Dł = 357 kg + n x 68 kg
gdzie:
DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność
n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy
- kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł o czym stanowi zapis w ust. 3 art. 86 cyt. ustawy.

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 5 w/w ustawy o VAT dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3 , określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3.

Obniżenia kwoty zwrotu podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych , oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5, o czym stanowi art. 88 ust. 1 pkt. 3 w/w ustawy.

Z przytoczonych wyżej przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, i ż w przypadku nabycia samochodu o ładowności mniejszej niż ładowność obliczona za pomocą formuły zawartej w przepisie art. 86 w/w ustawy z dnia 11 marca 2004 r. , kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł. W przypadku ladowności wyższej niż określona w sposób wyżej określony, podatnikowi przysługuje odliczenie podatku naliczonego od zakupu używanego samochodu ciężarowego oraz zawartego w cenie paliwa.

Z przepisów nie wynika natomiast, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji , skutkował uznaniem jego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, tj że ładownosć tego samochodu jest wyższa niż określona powyższym wzorem.

Urząd Skarbowy w Wołominie