Odpowiadając na pismo z dnia 2 grudnia 2004 r., w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926... - Interpretacja - PR-005/213/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 14.12.2004, sygn. PR-005/213/04, Urząd Skarbowy w Nowym Targu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Odpowiadając na pismo z dnia 2 grudnia 2004 r., w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Targu informuje:

Ustawodawca w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) określił czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług w zakresie odpłatnego świadczenia usług. Przez odpłatne świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy. W tej definicji przyjęto generalnie, że usługami podlegającymi opodatkowaniu są wszelkie odpłatne świadczenia, niebędące dostawą towarów. Jeżeli dana usługa nie jest w grupie usług wyłączonych z opodatkowania podlega opodatkowaniu podstawową stawką 22%.

Obrót nieruchomościami uregulowany jest w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zm.). Zgodnie z art. 71 ww. ustawy za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste pobiera się pierwszą opłatę i opłaty roczne. Pierwsza opłata za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste w drodze przetargu podlega zapłacie jednorazowo, nie później niż do dnia zawarcia umowy o oddanie tej nieruchomości w użytkowanie wieczyste. Pierwszą opłatę za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste w drodze bezprzetargowej można rozłożyć na oprocentowane raty. W sprawach tych stosuje się odpowiednio przepis art. 70 ust. 2-4 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Opłaty roczne wnosi się przez cały okres użytkowania wieczystego, w terminie do dnia 31 marca każdego roku, z góry za dany rok. Opłaty rocznej nie pobiera się za rok, w którym zostało ustanowione prawo użytkowania wieczystego. Właściwy organ, na wniosek użytkownika wieczystego, złożony nie później niż 14 dni przed upływem terminu płatności, może ustalić inny termin zapłaty, nieprzekraczający danego roku kalendarzowego. Pierwszej opłaty nie pobiera się w przypadku zamiany, o której mowa w art. 14 ust. 4 i art. 15 ust. 2.

W sytuacji, gdy decyzjami stwierdzono nabycie prawa użytkowania wieczystego do opłat za użytkowanie wieczyste nie dolicza się podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w którym ustawodawca postanowił, że nie uznaje się za podatników organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Natomiast w zakresie czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych organy te są podatnikami podatku od towarów i usług. Stąd do opłat za użytkowanie wieczyste należy doliczyć podatek od towarów i usług, przy zastosowaniu podstawowej stawki.

Urząd Skarbowy w Nowym Targu