Podatnik – będący osobą fizyczną i rezydentem podatkowym Polski – planuje sprzedaż mieszkania położonego na Ukrainie. Nieruchomość tę nabył w listopad... - Interpretacja - null

ShutterStock
Podatnik – będący osobą fizyczną i rezydentem podatkowym Polski – planuje sprzedaż mieszkania położonego na Ukrainie. Nieruchomość tę nabył w listopad... - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Sprzedaż mieszkania na Ukrainie a obowiązki podatkowe w Polsce

Podatnik – będący osobą fizyczną i rezydentem podatkowym Polski – planuje sprzedaż mieszkania położonego na Ukrainie. Nieruchomość tę nabył w listopadzie 2010 r., a transakcję sprzedaży zamierza przeprowadzić po upływie kilkunastu lat. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Ukrainy, dochód ze sprzedaży zostanie tam opodatkowany. Uzyskane środki podatnik planuje przeznaczyć na zakup nieruchomości w Polsce w ciągu najbliższego roku.

W związku z tym podatnik wystąpił do KIS o wydanie interpretacji indywidualnej, zapytał, czy w takiej sytuacji będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego w Polsce. W jego ocenie zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą między Polską a Ukrainą dochód z tytułu sprzedaży mieszkania podlega opodatkowaniu wyłącznie w państwie położenia nieruchomości, czyli na Ukrainie. Uznał więc, że nie powinien być zobowiązany do uiszczenia podatku w Polsce.

Podatek dochodowy w Polsce nie powstaje - decyduje 5-letni okres

Dyrektor KIS potwierdził stanowisko podatnika i uznał, że sprzedaż mieszkania nie będzie skutkować obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego w Polsce.

Organ wyjaśnił, że zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby posiadające miejsce zamieszkania w Polsce podlegają tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu – czyli są zobowiązane do opodatkowania całości swoich dochodów, niezależnie od kraju ich uzyskania. Jednakże, na podstawie art. 4a ustawy, zakres tego obowiązku musi być każdorazowo weryfikowany z uwzględnieniem postanowień umów międzynarodowych o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W odniesieniu do przedmiotowej sprawy zastosowanie znajduje Konwencja zawarta między Polską a Ukrainą z 12 stycznia 1993 r., a w szczególności jej art. 13. Wynika z niego, że dochód z przeniesienia własności nieruchomości położonej w jednym z umawiających się państw może być opodatkowany w państwie, na którego terytorium ta nieruchomość się znajduje – w tym przypadku na Ukrainie. Jednocześnie sformułowanie „może być opodatkowany” nie oznacza wyłączności tego państwa do opodatkowania, lecz jedynie przyznaje mu prawo do tego działania. Zatem Polska jako państwo rezydencji podatnika nadal może opodatkować ten dochód zgodnie z własnymi przepisami krajowymi.

Kluczowe znaczenie w sprawie ma jednak to, że planowana przez podatnika sprzedaż mieszkania nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym dokonano jego nabycia. Jak wskazuje art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, tylko odpłatne zbycie nieruchomości dokonane przed upływem tego terminu generuje przychód podlegający opodatkowaniu w Polsce. Skoro w analizowanej sprawie termin pięcioletni został już przekroczony, uzyskana kwota nie stanowi przychodu, a tym samym – nie podlega opodatkowaniu.

W rezultacie, mimo że jako polski rezydent podatkowy podatnik co do zasady podlega opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, w analizowanej sytuacji obowiązek podatkowy nie powstaje. Rozstrzygające znaczenie mają tu przepisy ustawy o PIT, które wyłączają opodatkowanie sprzedaży nieruchomości dokonanej po upływie pięcioletniego okresu od jej nabycia.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 kwietnia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.278.2025.1.KF