Miejsce świadczenia i opodatkowania usług konferencji - Interpretacja - IBPP1/443-1443/11/KW

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 19.09.2011, sygn. IBPP1/443-1443/11/KW, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

Miejsce świadczenia i opodatkowania usług konferencji

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 3 maja 2011r. (data wpływu 7 czerwca 2011r.), uzupełnionym pismem z dnia 7 września 2011r. (data wpływu 12 września 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia i opodatkowania usług organizacji konferencji, których uczestnikiem jest osoba fizyczna lub instytucja mająca siedzibę za granicą jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 czerwca 2011r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia i opodatkowania usług organizacji konferencji, których uczestnikiem jest osoba fizyczna lub instytucja mająca siedzibę za granicą.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 7 września 2011r. (data wpływu 12 września 2011r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 30 sierpnia 2011r. znak: IBPP1/443-973/11/KW.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Na organizowane przez Wnioskodawcę konferencje przyjeżdżają osoby z zagranicy jako uczestnicy indywidualni oraz jako przedstawiciele instytucji (firmy, uczelnie, podmioty gospodarcze) mające siedzibę za granicą.

W uzupełnieniu z dnia 7 września 2011r. Wnioskodawca wyjaśnił, że:

  1. Jest podatnikiem w rozumieniu art. 28a pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku VAT. Wnioskodawca świadczy usługi dla podmiotów, które są podatnikami w rozumieniu art. 28a oraz dla podmiotów które nie są podatnikami w rozumieniu art. 28a.
  2. Organizowane konferencje stanowią kształcenie na poziomie wyższym.
  3. Usługa kształcenia ma zasadniczy udział w ramach organizowanych konferencji.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Gdzie powinna być opodatkowana usługa organizacji konferencji jeżeli uczestnikiem jest osoba fizyczna lub uczestnikiem jest instytucja mająca siedzibę za granicą...

Zdaniem Wnioskodawcy, dla uczestników indywidualnych (osoba fizyczna) miejscem opodatkowania jest Polska, natomiast dla instytucji miejscem opodatkowania jest kraj tego podmiotu zgodnie z art. 28g pkt 2 ustawy o podatku od towarów usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., a od dnia 26 sierpnia 2011r. t. j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub do podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z art. 28a ww. ustawy, na potrzeby stosowania rozdziału 3 dot. Miejsca świadczenia przy świadczeniu usług:

  1. ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:
    1. podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,
    2. osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;
  2. podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

Stosownie do art. 28b ust. 1 ww. ustawy o VAT (w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2011r. do dnia 30 czerwca 2011r.), miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j i 28n.

W przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności (ust. 2).

W przypadku gdy usługobiorca nie posiada siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności, o którym mowa w ust. 2, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym zwykle prowadzi on działalność lub w którym ma on miejsce zwykłego pobytu (ust. 3).

W myśl art. 28g ust. 1 ww. ustawy miejscem świadczenia usług wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy, świadczonych na rzecz podatnika, jest miejsce, w którym te imprezy faktycznie się odbywają.

W tym miejscu należy wyjaśnić, iż zasada opisana w art. 28g ust. 1 ma zastosowanie wówczas gdy opłata za wstęp gwarantuje natychmiastowy dostęp do usługi bez konieczności wykonania innych (wcześniejszych) czynności np. rejestracji (zgłoszenia) udziału w konferencji.

Natomiast w myśl art. 28g ust. 2 ww. ustawy miejscem świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz podobnych usług, takich jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych do tych usług, w tym świadczenia usług przez organizatorów usług w tych dziedzinach, świadczonych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, jest miejsce, w którym ta działalność faktycznie jest wykonywana.

Jak wynika z wniosku Wnioskodawca jest podatnikiem w rozumieniu art. 28a pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku VAT. Wnioskodawca świadczy usługi dla podmiotów, które są podatnikami w rozumieniu art. 28a oraz dla podmiotów które nie są podatnikami w rozumieniu art. 28a.

Na organizowane przez Wnioskodawcę konferencje przyjeżdżają osoby z zagranicy jako uczestnicy indywidualni oraz jako przedstawiciele instytucji (firmy, uczelnie, podmioty gospodarcze) mające siedzibę za granicą. Organizowane konferencje stanowią kształcenie na poziomie wyższym. Usługa kształcenia ma zasadniczy udział w ramach organizowanych konferencji.

Biorąc zatem pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że zgodnie z regulacją wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy o podatku VAT miejscem świadczenia, a zarazem opodatkowania, usług organizacji konferencji na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem art. 28b ust. 2 i 3. W świetle powyższego stanowisko podatnika, iż zastosowanie znajdzie art. 28g pkt 2 ustawy o VAT należy uznać za nieprawidłowe.

Natomiast zgodnie z regulacją wyrażoną w art. 28g ust. 2 ww. ustawy miejscem świadczenia, a zarazem opodatkowania, usług organizacji konferencji na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest miejsce, w którym ta działalność faktycznie jest wykonywana, czyli miejsce w którym konferencje się odbywają.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy całościowo należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Niniejszą interpretację wydano przy założeniu, że przedmiotowy stan faktyczny nie dotyczy organizacji konferencji, w przypadku których opłata opłata za wstęp gwarantuje natychmiastowy dostęp do usługi bez konieczności dokonania innych (wcześniejszych) czynności np. rejestracji udziału w konferencji.

Interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.

W pozostałym zakresie objętym wnioskiem, wydane zostały odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach