Z opisu stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym piśmie wynika, że Spółka w dniu 18.04.2006 r. zawarła umowę leasingu finansowego na dostawę... - Interpretacja - PP/443-107/06/AZ-68600

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.10.2006, sygn. PP/443-107/06/AZ-68600, Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z opisu stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym piśmie wynika, że Spółka w dniu 18.04.2006 r. zawarła umowę leasingu finansowego na dostawę hali magazynowej. Opłaty leasingowe będą uiszczane przez okres 72 miesięcy. Umowa leasingu przewiduje, że odpisów amortyzacyjnych będzie dokonywał korzystający, ponadto w terminie 30 dni po upływie okresu trwania umowy korzystający zobowiązuje się nabyć od finansującego własność przedmiotu leasingu, a finansujący zobowiązuje się przenieść prawo własności na korzystającego. W związku z powyższym w ww. terminie finansujący wystawił fakturę VAT na całą wartość przedmiotu leasingu. Ponadto finansujący wystawił fakturę VAT z tyt. opłaty administracyjnej.

Zdaniem Spółki VAT naliczony w ww. fakturach podlega odliczeniu na zasadach ogólnych, tj. w miesiącu otrzymania lub w miesiącu następnym.

Spółka zwraca się z prośbą o potwierdzenie własnego stanowiska.

Dokonując oceny prawnej stanowiska pytającego tutejszy organ stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jednocześnie, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt. 2 ww ustawy z dnia 11 marca 2004 r. przez dostawę, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione.

W myśl art. 7 ust. 9 przez umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub inne umowy o podobnym charakterze, o których mowa w ust.1 pkt 2, rozumie się umowy w wyniku których, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający oraz umowy leasingu w rozumieniu tych przepisów, których przedmiotami są grunty.

Zatem treść umowy będzie decydowała czy umowę leasingu można uznać za dostawę towarów w rozumieniu powyższych przepisów. Jak wynika z opisanego stanu faktycznego powyższa umowa leasingu finansowego zawiera zapisy, które bezsprzecznie przewidują, iż w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową prawo własności zostanie przeniesione na korzystającego.

Mając na uwadze przytoczone wyżej przepisy ustawy o podatku od towarów i usług należy stwierdzić, iż leasing finansowy, to znaczy taki, w umowie którego przewidziano, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty leasingowej, przedmiot leasingu staje się własnością korzystającego, który uprawniony jest do odpisów amortyzacyjnych (w myśl przepisów o podatku dochodowym) - jest dostawą towaru (art. 7 ust. 1 pkt 2 i ust. 9).

Zgodnie z warunkami zawartymi w umowie leasingu, opłata administracyjna jest jednorazową opłatą należną finansującemu z tytułu zawarcia i administrowania umową leasingu, której wysokość określona została w harmonogramie opłat. Opłata ta mieści się w sumie opłat leasingowych, tzn. jest elementem spłaty wartości przedmiotu umowy i nie jest wyodrębnioną z opłat leasingowych płatnością za świadczenia dodatkowe. Ponieważ przedmiotem umowy leasingu jest oddanie do używania rzeczy to wszystkie opłaty wynikające z umowy są opłatami za używanie rzeczy. Brak poniesienia opłaty wstępnej lub administracyjnej uniemożliwia używanie przedmiotu leasingu przez Spółkę. Opłaty te nie podlegają rozliczeniu w czasie, gdyż podatnik musi je ponieść przed odbiorem przedmiotu leasingu.

Kwestie dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego uregulowane zostały w dziale IX cytowanej na wstępie ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz zgodnie z dyspozycją ustawową w rozdziale 7 i 9 rozporządzenia ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

Zgodnie z unormowaniem zawartym w postanowieniach ust. 1 art. 86 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 14, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Jednocześnie, zgodnie z ust. 2 pkt 1 lit. a) cytowanego powyżej artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Jednocześnie należy podkreślić, iż realizacja prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony jest obostrzona ograniczeniami zawartymi w dziale IX cytowanej ustawy o VAT. Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, np. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Jedno z takich ograniczeń wskazano w art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku VAT, zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika, towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Wobec powyższego Podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury za opłatę administracyjną oraz na całość wartości przedmiotu leasingu, wystawionych na podstawie wyżej opisanej umowy leasingu finansowego na zasadach ogólnych pod warunkiem spełnienia zarówno tzw. przesłanek pozytywnych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych określonych w przepisach ustawy o VAT oraz rozporządzeniu wykonawczym.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej uznaje, że stanowisko wyrażone w piśmie jest prawidłowe.

Ponadto tut. Organ informuje, że interpretacja w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) zostanie udzielona odrębnym postanowieniem.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego według stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej