POSTANOWIENIE - Interpretacja - DV/443-10/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.01.2006, sygn. DV/443-10/06, Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: z 2005r Dz.U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie prawa do odliczenia od podatku należnego kwot wydatkowanych na zakup kas fiskalnych przez spółkę jawną powstałą w wyniku przekształcenia działalności gospodarczej osoby fizycznej (małżeństwa)

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik wystąpił do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w następującym stanie faktycznym:

W wyniku przekształcenia działalności gospodarczej prowadzonej dotychczas wspólnie przez małżonków na podstawie odrębnych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej powstała spółka jawna, która będzie nowym podatnikiem w rozumieniu ustawy o NIP. W związku ze zmianą numeru NIP powstaje konieczność wymiany modułów fiskalnych dotychczas stosowanych kas rejestrujących lub zakupu nowych kas.

Podatnik pyta, czy w przypadku zakupu kas fiskalnych przez spółkę jawną powstałą w wyniku przekształcenia działalności osoby fizycznej (małżeństwa) poprzez wniesienie do niej swojego przedsiębiorstwa, spółka jawna będzie mogła odliczyć od podatku należnego 50% wydatków na zakup kas - po uprzednim ich zgłoszeniu na dzień 01.01.2006r w urzędzie skarbowym.

Zdaniem podatnika odliczenie takie jest możliwe.

Biorąc pod uwagę opisany stan faktyczny należy stwierdzić, że:

Zgodnie z art. 93a §2 pkt.2 oraz art. 93d ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: z 2005r Dz.U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) spółka nie mająca osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej osoby.

Przepisy art. 93-93d stosuje się jednak w zakresie w jakim odrębne ustawy (...) nie stanowią inaczej (art. 93e Ordynacji podatkowej).

Zgodnie z art. 2 ust.1 ustawy z dnia 13.10.1995r o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. Z 2004r Nr 269, poz. 2681 z późn. zm.) osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej NIP.

Stosownie do art. 12 ust.1 cyt./wyżej ustawy, NIP nadany podatnikowi nie przechodzi na następcę prawnego, z wyjątkiem:

  1. przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa lub przedsiębiorstwa komunalnego w jednoosobową spółkę gminy,
  2. przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w spółkę handlową lub spółki handlowej w inną handlową.

Mając na uwadze brzmienie powyższych przepisów stwierdzić należy, że numer identyfikacji podatkowej, w przypadku wniesienia przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki osobowej nie przechodzi na następcę prawnego. Zawiązanie spółki spowoduje obowiązek rejestracji nowego podmiotu, któremu zostanie nadany nowy numer NIP.

W świetle § 4 ust.1 pkt. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 04.07.2002r w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz.U. Nr 108, poz. 948 z późn. zm.) paragon fiskalny drukowany przez kasę musi zawierać imię i nazwisko lub nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży, a dla sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych adres siedziby podatnika oraz numer identyfikacji podatkowej podatnika (NIP). W tej sytuacji wykorzystanie kas rejestrujących będących dotychczas własnością podmiotu osoby fizycznej przez spółkę jawną, posługującą się innym numerem NIP będzie możliwe wyłącznie pod warunkiem wymiany modułu fiskalnego kasy.

Stosownie do art. 111 ust.4 ustawy o podatku VAT, podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązującym terminie, mogą odliczyć od podatku należnego kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 50% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 2.500zł.

Z powyższego przepisu wynika, że prawo do odliczenia wydatków z tytułu zakupu kas rejestrujących przysługuje wyłącznie podatnikom, u których powstał obowiązek ewidencjonowania obrotu przy użyciu kas rejestrujących.

W stanie faktycznym sprawy obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego powstał w okresie, gdy małżonkowie wykonywali działalność gospodarczą pod numerem NIP jednego z nich. Sukcesorem tego obowiązku na podstawie art. 93a §2 pkt.2 oraz art. 93d Ordynacji podatkowej jest spółka jawna. Spółka jawna nie może zatem odliczyć kwot wydatkowanych na zakup nowych kas rejestrujących.

Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku