Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005r. N... - Interpretacja - USIII/443/VAT/415/82/06/WO

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.10.2006, sygn. USIII/443/VAT/415/82/06/WO, Urząd Skarbowy Łódź-Polesie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23. 08. 2006r. (data wpływu do urzędu 25. 08. 2006r.) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego podziela pogląd przedstawiony w złożonym wniosku.

W dniu 25. 08. 2006r. wpłynęło do tut. Organu pismo z dnia 23. 08. 2006r. dotyczące interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

W powyższym wniosku przedstawia Pan następujący stan faktyczny: Od maja 2001r. jest Pan właścicielem nieruchomości nabytej na podstawie aktu notarialnego. Nieruchomość została zakupiona na Pana jako osobę fizyczną a następnie, w lipcu 2001r. przekazana przez Pana do działalności gospodarczej. Nieruchomość stanowiła i stanowi nadal źródło Pana przychodów z działalności gospodarczej, polegającej między innymi na wynajmie pomieszczeń. Nieruchomość została wybudowana w 1882r., a koszty ponoszonych przez Pana remontów nie przekroczyły 30% wartości nieruchomości. Przy zakupie nieruchomości nie przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Prosi Pan o wyjaśnienie, czy przy sprzedaży nieruchomości ma Pan możliwość zastosowania zwolnienia od podatku VAT. Pana zdaniem sprzedaż tej nieruchomości będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

W wyniku analizy zawartego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska w sprawie, a także w oparciu o obowiązujący stan prawny należy stwierdzić, że przedstawione stanowisko jest słuszne.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Zgodnie z zapisem art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku VAT, przez towary używane, o których mowa w art. 43 ust. 1, pkt 2 rozumie się (-) budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło co najmniej 5 lat. Jednak na mocy art. 43 ust. 6 ww. ustawy powyższego zwolnienia nie stosuje się do budynków i budowli lub ich części, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:
1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

W świetle powyższych przepisów i w oparciu o stan faktyczny należy stwierdzić, że na podstawie art. 43 ust. 2 pkt 1 przedmiotowa nieruchomość spełnia wymogi konieczne do uznania jej za towar używany, ponieważ od końca roku, w którym zakończono budowę minęło co najmniej 5 lat a podatnikowi nie przysługiwało prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem nieruchomości. Ponadto norma zawarta w art. 43 ust. 6 nie znajduje zastosowania w omawianym przypadku, bowiem wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, nie stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej. Sprzedaż takiej nieruchomości będzie zatem zwolniona od podatku od towarów i usług.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Ponadto zgodnie z art. 14b § 3 przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy Łódź-Polesie