Na podstawie z art.86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą o VAT, w z... - Interpretacja - 1433/NG/GV/443-74/2006/LŚ

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.07.2006, sygn. 1433/NG/GV/443-74/2006/LŚ, Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie z art.86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7:1)suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:a)z tytułu nabycia towarów i usług,b)potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,c)od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;2)w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego;3)zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6;4)kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca zamierza dokonać przejęcia nieruchomości w rozliczeniu za długi swego kontrahenta (dystrybutora). Czynność ta jest związana z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą - tzn. utrzymaniem sprzedaży części samochodowych, prowadzoną za pośrednictwem dystrybutora przez wnioskodawcę, na określonym terenie. Przejmowana nieruchomość, po wydzierżawieniu jej dystrybutorowi będzie nadal wykorzystywana w zakresie wykonywanej działalności. Czynność przekazania nieruchomości w zamian za umorzenie długu będzie miała charakter odpłatny bowiem mamy tutaj do czynienia z konkretną korzyścią, która należna jest za przedmiotowe przekazanie nieruchomości.

W świetle przytoczonych powyżej przepisów oraz zawartego w analizowanym wniosku stanu faktycznego, należy stwierdzić, iż opisywana czynność przejęcia nieruchomości, będąc niewątpliwie związaną z prowadzoną przez wnioskodawcę działalnością oraz mając charakter odpłatny, będzie dostawą towaru w myśl przepisu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, a tym samym będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem na mocy wskazanego art. 86 ust. 1 ustawy o VAT wnioskodawca ma prawo do odliczenia całości podatku naliczonego z tytułu przejęcia nieruchomości.

Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów