Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ), art. 2 pk... - Interpretacja - PUS.II/448/74/2006/RO

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.07.2006, sygn. PUS.II/448/74/2006/RO, Podkarpacki Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ), art. 2 pkt. 6, art. 5 ust. 1, art. 7 ust. 1, art. 8 ust. 1, art. 106 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31.05.2006r. z datą wpływu 2.06.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym w ww. piśmie stanie faktycznym dotyczącym sposobu wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.

W dniu 2.06.2006 r. spółka C. S.A. złożyła do tut. organu podatkowego wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji zastosowania przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług i odpowiedź, czy w związku ze sprzedażą zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w skład której wchodzą składniki materialne i niematerialne, Spółka będzie obowiązana do wystawienia faktury VAT zawierającej jedną pozycję ?sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa? w wartości ceny stanowiącej kwotę należną zbywcy, a właściwą stawką podatku VAT będzie 22%.

Podatnik w swoim wniosku przedstawił następujące stanowisko: Spółka powinna wystawić fakturę zawierającą jedną pozycję: ?sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa? i wskazać w ww. fakturze cenę netto i właściwą stawkę podatku w wysokości 22%.

Przepisy wzmiankowanej na wstępie ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej ustawą, nie definiują pojęcia przedsiębiorstwa ani też zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans, w związku z czym należy posiłkować się regulacjami zawartymi w ustawie z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). W myśl przepisu art. 55-1 Kodeksu cywilnego przez przedsiębiorstwo należy rozumieć zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorstwo obejmuje w szczególności:

    1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
    2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
    3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
    4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
    5) koncesje, licencje i zezwolenia;
    6) patenty i inne prawa własności przemysłowej;
    7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
    8) tajemnice przedsiębiorstwa;
    9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Z kolei zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zdarzeń gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zdaniem tut. organu podatkowego, w przypadku sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa czy zakładu (oddziału) nie sporządzającego samodzielnie bilansu należy przyjąć, iż opodatkowaniu podlegają poszczególne elementy składowe tej części. Dzieje się tak z uwagi na fakt, iż części składowe, które w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy uznaje się za towar, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jak dostawa towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy. Z kolei zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Zatem elementy nie mieszczące się w zakresie ustawowej definicji towaru będą podlegać opodatkowaniu jako usługa.

W obowiązującym stanie prawnym nie ma przepisu, zgodnie z którym faktura dokumentującą jedną transakcję powinna zawierać odrębne pozycje na każdy ze składników przedsiębiorstwa lub część transakcji spełniającą definicje dostawy towarów oraz część transakcji spełniającą definicje świadczenia usług. Jak już jednak wspomniano, sprzedaż poszczególnych składników wchodzących w skład przedsiębiorstwa winna być rozpatrywana odrębnie i podlegać opodatkowaniu bądź jako dostawa towarów, bądź jako świadczenie usług. Nie mniej jednak, gdyby tak przeprowadzona w tym zakresie analiza w oparciu o przepisy ustawy potwierdziła zasadność opodatkowania wszystkich składników majątku wg jednolitej stawki podatkowej 22% (brak składników, których sprzedaż podlegała by zwolnieniu z opodatkowania, czy tez opodatkowaniu stawkami innymi niż 22%), w takiej sytuacji Spółka może wystawić fakturę zawierającą jedną pozycję ?zorganizowana część przedsiębiorstwa? i całość transakcji opodatkować stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%.

Zatem stanowisko Podatnika zostało uznane za nieprawidłowe, gdyż Spółka nie wzięła pod uwagę, iż w opisywanym stanie faktycznym sprzedaż poszczególnych składniki majątku może podlegać opodatkowaniu wg różnych stawek podatku od towarów i usług, bądź też może być zwolniona od tego podatku.

Podkarpacki Urząd Skarbowy