POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-146-3-GK/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.01.2006, sygn. PP/443-146-3-GK/05, Opolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług wykonywanych czynności przedstawione w piśmie z dnia 07 października 2005 r. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 07 października 2005 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 11 października 2005 r.) uzupełnionym pismem z dnia 06 stycznia 2006 r. Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka nabywa towary od podatnika podatku od wartości dodanej posiadającego siedzibę na terytorium Wspólnoty. Towary są przemieszczane z terytorium Wspólnoty na terytorium Polski. Spółka otrzymuje faktury od kontrahenta, które nie zawierają:

  • numeru identyfikacyjnego VAT UE Spółki, lub
  • numeru identyfikacyjnego VAT UE dostawcy, lub
  • numeru identyfikacyjnego VAT UE Spółki i dostawcy,

Spółka zadała następujące pytanie:

Czy nabycie przez Spółkę towarów od przedsiębiorcy posiadającego siedzibę na terytorium Wspólnoty będącego podatnikiem podatku od wartości dodanej, udokumentowanej fakturą nie zawierającą ww. danych stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - zwanej dalej "ustawą") i czy brak ww. numerów identyfikacyjnych na fakturach dokumentujących dokonanie dostawy przez kontrahenta Spółki stanowi przeszkodę w obniżeniu kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, będącego podatkiem należnym z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów?

W opinii Podatnika brak jednego lub łącznie obu numerów identyfikacyjnych VAT UE na fakturze wystawionej przez kontrahenta nie powoduje, że Spółka utraciłaby prawo do odliczenia podatku naliczonego będącego podatkiem należnym z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, co następuje:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Zgodnie natomiast z art. 9 ust. 2 pkt 1lit a) ustawy przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że nabywcą towarów jest podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika, natomiast zgodnie z art. 9 ust. 2 pkt 2 ustawy przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a. Z powyższych przepisów wynika, iż dla wystąpienia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów istotnym jest, aby w wyniku przeniesienia prawa do dysponowania towarami jak właściciel towary zostały przemieszczone na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki - co następuje w przedstawionym stanie faktycznym. Również wymienione w powołanym przepisie warunki podmiotowe zostają spełnione, bowiem transakcja jest dokonana pomiędzy podatnikiem podatku od wartości dodanej a podatnikiem podatku od towarów i usług. Wobec powyższego w przedstawionym stanie faktycznym dojdzie do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, podlegającgo opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 m.in. kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Zarówno ustawa, jak i akty wykonawcze do ustawy nie przewidują uzależnienia prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego od podania przez kontrahenta Spółki numeru identyfikacji podatkowej VAT UE. Zatem odliczenie podatku nastąpi na zasadach ogólnych.

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany lub uchylenie przez organ odwoławczy, lub zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Opolski Urząd Skarbowy