Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że na potrzeby prowadzonej działalności związanej ze sprzedażą opodatkowaną ( sprzedaż książek ... - Interpretacja - PV/443-I-2/2006

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.01.2006, sygn. PV/443-I-2/2006, Urząd Skarbowy Poznań-Wilda

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że na potrzeby prowadzonej działalności związanej ze sprzedażą opodatkowaną ( sprzedaż książek opodatkowana stawką podatku VAT w wysokości 0% ) podatnik zleca wykonanie różnych materiałów informacyjnych oraz reklamowych ( katalogi, ulotki, plakaty), które przekazywane są częściowo do nieokreślonego kręgu anonimowych odbiorców, pozostałe materiały kierowane są do wymienionych z nazw odbiorców.

W swoim piśmie spółka pyta, czy przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na zakup lub wytworzenie drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, które następnie przekazane są w celach reklamowych oraz informacyjnych.

Ponadto, podatnik stoi na stanowisku, iż należące do spółki materiały reklamowe oraz informacyjne, przekazywane kontrahentom w celach związanych z prowadzoną przez Stronę działalnością gospodarczą nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług natomiast spółce przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od wydatków poniesionych na zakup lub wytworzenie tych materiałów na podstawie art. 86 ust. 8 pkt. 2 ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm. ), przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem (...), jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

W ust. 3 cytowanego artykułu określono, że przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Zmianę tę wprowadzono nowelą ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz.U. z 2005r. Nr 90, poz. 756).Tak więc nieodpłatna czynność przekazania drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych znajduje się poza zakresem czynności opodatkowanych na mocy art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług.

Fakt, że czynności te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT nie rodzi żadnych negatywnych skutków po stronie podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 i 2 pkt 1a cytowanej ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7; suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika; z tytułu nabycia towarów i usług (...).

Z kolei, zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 2 ustawy o podatku VAT, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą: (...); czynności, o których mowa w art. 7 ust. 3 - 7.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez podatnika stan faktyczny , stwierdza się, że przekazywane przez Spółkę przedmiotowe materiały reklamowe i informacyjne na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem nie będą podlegały podatkowi od towarów i usług, natomiast podatnikowi przysługuje prawo dokonania obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od wydatków poniesionych na zakup lub wytworzenie tych materiałów. Zatem stanowisko Strony należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia.

Urząd Skarbowy Poznań-Wilda