POSTANOWIENIE - Interpretacja - PV/443-459/IV/2005/MS

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.02.2006, sygn. PV/443-459/IV/2005/MS, Pomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 17.11.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 18.11.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zwolnienia od podatku od towarów i usług sprzedaży nieruchomości jako towarów używanych

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Podatnik nabył w 1997 r. nieruchomość. W skład nieruchomości wchodziła działka gruntu wraz z budynkami i budowlami. Przy zakupie tej nieruchomości Podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług (sprzedaż zwolniona). Nakłady na modernizację budynków przekroczyły 30% ceny zakupu, podatek naliczony z tytułu zakupu materiałów i wykonanych usług budowlanych został odliczony. Ostatnia modernizacja została wykonana w grudniu 2004 r. Budynek był używany przez Podatnika, jako siedziba, przez okres ponad pięciu lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem, czy należy naliczyć podatek od towarów i usług w związku z dokonaną w 2005 r. sprzedażą przedmiotowej nieruchomości.

W ocenie Wnioskodawcy do przedstawionej sytuacji będzie miało zastosowanie zwolnienie od podatku od towarów i usług, o którym stanowi przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 w związku z niespełnieniem przesłanek z art. 43 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - dalej zwanej ustawą o VAT. Zdaniem Wnioskodawcy z uwagi na to, iż Podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tej nieruchomości, a od końca roku, w którym zakończono budowę minęło 5 lat, zatem budynek i budowle posiadają status towaru używanego. Wydatki na ulepszenie budynku i budowli przekroczyły 30% wartości początkowej, a Podatnikowi przysługiwało prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach dokumentujących te wydatki, jednakże przedmiotowa nieruchomość wykorzystywana była dla celów prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług przez okres dłuższy niż 5 lat. Zatem na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT do przedmiotowej sprzedaży budynku i budowli wraz z gruntem będzie miało zastosowanie zwolnienie od podatku od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, tut. Organ stwierdza, co następuje:

Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług określa art. 5 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem opodatkowaniu podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Ustawodawca przewidział jednak szereg zwolnień przedmiotowych od tego podatku. I tak, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Przez towary używane, zgodnie z przepisem art. 43 ust. 2 ustawy o VAT, rozumie się:

  1. budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;
  2. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Z uwagi jednak na przepis art. 43 ust. 6 ustawy o VAT zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:

  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Przedmiotem pytania Wnioskodawcy jest kwestia zwolnienia od podatku od towarów i usług sprzedaży nieruchomości zabudowanych (grunt wraz z budynkami i budowlami) jako towaru używanego. Na podstawie art. 29 ust. 5 ustawy o VAT w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Jak słusznie zauważył Wnioskodawca grunty zabudowane podlegają opodatkowaniu według stawek właściwych dla budynków i budowli trwale z gruntem związanych w przypadku ich jednoczesnej dostawy. Tym samym, gdy sprzedaż budynków i budowli trwale związanych z gruntem będzie zwolniona od podatku od towarów i usług, także sprzedaż tego gruntu będzie zwolniona.

Jak wynika z brzmienia wyżej cytowanych przepisów ustawy o VAT, aby dostawa towarów została zwolniona od podatku od towarów i usług, jako dostawa towarów używanych, w stosunku do tych towarów nie powinno przysługiwać Podatnikowi prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego. Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, w związku z zakupem nieruchomości w 1997 r., Podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług.

Również warunek uznania towarów za używane, stosownie do art. 43 ust. 2 ustawy o VAT, został spełniony - towary (budynki i budowle) będące przedmiotem dostawy zostały nabyte w 1997 r., a od końca roku, w którym zakończono budowę minęło 5 lat.

Z punktu widzenia przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego szczególnie istotne są zapisy art. 43 ust. 6 ustawy o VAT. Z uwagi na przepisy tego artykułu nie stosuje się zwolnienia do dostawy budynków i budowli lub ich części jako towarów używanych wówczas, gdy wydatki poniesione przez Podatnika na ulepszenie (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym) stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej w/w towarów. Jak ocenił Wnioskodawca "wydatki na modernizację przekroczyły 30% ceny zakupu". Ustawa o VAT w kwestii pojęcia "ulepszenia" odsyła do przepisów o podatku dochodowym. Pomocne w tym przypadku będą przepisy art. 16g ust. 13 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), w myśl których środki trwałe ulegają ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji. Zatem pojęcie modernizacji mieści się w kategorii ulepszenia.

Wyłączenie zwolnienia od podatku wystąpi jednakże wówczas, gdy spełnione zostaną dodatkowo łącznie warunki w postaci: po pierwsze, prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na ulepszenie, po drugie, użytkowania przez okres krótszy niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Jak oświadczył Wnioskodawca, Podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach dokumentujących te wydatki (podatek ten odliczono w poszczególnych okresach realizacji inwestycji).

Jednakże użytkowanie przez Podatnika budynków i budowli lub ich części w okresie co najmniej 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych wyłącza zastosowanie przepisu art. 43 ust. 6 ustawy o VAT, a tym samym stanowi podstawę do zwolnienia dostawy towarów od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Podatnik używał budynek jako siedzibę przez okres ponad pięciu lat. Co prawda, jak zaznaczył Wnioskodawca, ostatnia modernizacja została wykonana w grudniu 2004 r., jednakże określony w art. 43 ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT pięcioletni okres użytkowania towarów w celu wykonywania czynności opodatkowanych obejmuje cały okres wykorzystywania budynku, budowli czy ich części przez dokonującego ich dostawy, a nie okres, którego bieg rozpoczyna się od momentu dokonania ulepszeń.

Zatem, w ocenie tut. Organu, użytkowanie przez Podatnika budynków i budowli lub ich części przez co najmniej 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych wyłącza stosowanie przepisu art. 43 ust. 6 ustawy o VAT, w stosunku do tych towarów, i stanowi podstawę do zwolnienia od podatku od towarów i usług, przy zachowaniu pozostałych warunków dotyczących dostawy towarów używanych. Podatnik nie będzie zatem obowiązany naliczyć podatku od towarów i usług w związku z dokonaną w 2005 r. sprzedażą przedmiotowej nieruchomości zabudowanej.

Jednocześnie tut. Organ zaznacza, iż dokonując interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiotowej sprawie, nie dokonywał oceny załączonego do  wniosku zestawienia.

Pomorski Urząd Skarbowy