POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1472/RPP1/443-270/06/MJ

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.05.2006, sygn. 1472/RPP1/443-270/06/MJ, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w związku z wnioskiem z dnia 31.03.2006r. (wpływ do tut. Urzędu 03.04.2006r.), w sprawie interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Spółka wystąpiła z pytaniem, jaką stawką VAT powinna zostać opodatkowana sprzedaż działki wraz z wybudowanym na niej parkingiem, jeżeli nieruchomość ta została wprowadzona do ewidencji środków trwałych firmy w roku 1995 i skorzystano z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jak podaje Spółka parking został poddany dwukrotnej modernizacji - w roku 1996 oraz roku 2000. Nakłady inwestycyjne z tego tytułu przekroczyły 30 % wartości początkowej i Spółka obniżyła kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zdaniem Strony sprzedaż powyższej nieruchomości będzie podlegać zwolnieniu z podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 43 ust.1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt. 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla celów przedmiotowego zwolnienia ustawodawca określił w ust. 2 tego artykułu, że towarami używanymi są:

1) budynki, budowle i ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat,

2)pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Z kolei w myśl art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane ( Dz. U. z 2003r. Nr 207, poz. 2016, ze zm.), pod pojęciem budowli należy rozumieć każdy obiekt budowlany nie będący budynkiem lub obiektem małej architektury. Z uwagi na fakt, iż posadowiona na gruncie konstrukcja w postaci parkingu nie jest ani budynkiem ani obiektem małej architektury, to należy uznać, że stanowi budowlę w rozumieniu Prawa budowlanego.

Mając na uwadze powyższe uregulowania należy stwierdzić, że w przedstawionym stanie faktycznym nie występują przesłanki niezbędne do uznania dostawy przedmiotowej działki wraz z posadowionym na niej parkingiem jako czynności podlegającej zwolnieniu z podatku od towarów i usług. Mimo, że wspomniany parking wypełnia znamiona przedmiotu używanego, to z podanego przez Stronę stanu faktycznego wynika, iż przy nabyciu nieruchomości przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku naliczonego, z którego to prawa Spółka skorzystała. Skoro zatem przysługiwało jej takowe prawo to brak jest podstaw prawnych do objęcia sprzedaży przedmiotowego gruntu wraz z parkingiem zwolnieniem z opodatkowania.

Zgodnie z brzmieniem art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku dostawy budynków i budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Zatem co do zasady grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są sprzedawane budynki (budowle lub ich części). Ponieważ w omawianym przypadku nie będzie miało miejsca zwolnienie przewidziane przez przepis art. 43 ust. 1 pkt 2, to należy uznać, iż zbycie przedmiotowej działki wraz z posadowioną na niej budowlą w postaci parkingu opodatkowane będzie stawką podstawową 22 %.

Niniejsza interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Zgodnie z art. 14b § 1-2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja ta nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia albo zmiany przepisów, na podstawie których została wydana.Na niniejsze postanowienie - na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej - Stronie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tut. Organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zażalenie na postanowienie Organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł oraz po 0,50 zł od każdego załącznika (ustawa z dnia 09.09.2000r. o opłacie skarbowej /Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm./).

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie